Zastupitelstvo bude v září nebo v říjnu schvalovat žádost o vyplacení první tranše, řekl ČTK radní David Šlouf (ODS).
\"Do roku 2021 mohou být maximálně tři tranše a minimální výše jedné je 200 milionů korun,\" řekl Šlouf. Peníze bude město čerpat podle toho, kdy bude mít kompletně připravené stavby.
Plzeň už má na všechny projekty vyčleněnou v rozpočtu plnou sumu peněz, celkem 1,4 miliardy Kč. EIB na ně uvolní celkem 650 milionů Kč, na každou stavbu maximálně 50 procent. \"Tyto peníze dostaneme v tranších do rozpočtu a budeme je uvolňovat podle toho, kam je budeme potřebovat a už se nebudeme muset ptát EIB. Takže my si z úvěrování od EIB uděláme, zjednodušeně řečeno, takový kontokorent (dovoluje čerpat peníze z účtu, i když na něm není dostatečná hotovost; banka operativně potřebné prostředky půjčí a lze tedy jít i do minusu,\" uvedl.
Smlouva mezi Plzní a EIB byla podepsána už v roce 2014 s úvěrovým rámcem právě 650 milionů korun a rozložením splátek na 20 let. Město peníze dosud nevyužilo. \"Teď je vydáme na projekty podle schváleného akčního plánu v rámci strategického plánu města, jež jsou nyní ve fázi projektové přípravy nebo bude teprve probíhat,\" řekl radní. Podle něj jde výhradně o investice na občanskou vybavenost, sociální potřeby, inženýrské sítě a dopravu, \"které přinesou další zlepšení života občanům města\".
Plzeň si znovu nechala zanalyzovat úrokové sazby na současném bankovním trhu. \"Opět jsme zjistili, že nejefektivnější je půjčka od EIB s úrokem 1,72 procenta, kdežto u ostatní největších bankovních domů působících v ČR to úrok 2,5 až tři procenta,\" řekl Šlouf.