Třetina dotázaných manažerů považuje zpomalení hospodářského růstu za hlavní překážku jejich růstovým plánům. Na 80 procent respondentů věří tomu, že v následujících 12 měsících přibude takzvaných megatransakcí. Dotázaní ředitelé očekávají, že i ostatní společnosti budou u jednacího stolu velmi aktivní. Na 92 procent jich věří tomu, že objem globálního trhu s fúzemi a akvizicemi se v příštích 12 měsících zvýší. V dubnu 2018 zastávalo stejný názor 86 procent dotázaných.
\"Vidíme řadu příznivých vlivů, které jsou hnacím motorem pro větší objemy transakcí. Velmi znatelné jsou rychle rostoucí podnikatelské společnosti, které již dozrály pro takzvané private equity fondy, což žene část transakcí. A dále je to přelévání mezi starou a takzvanou novou ekonomikou, kdy se kupují nadějné rostoucí firmy podnikající ve službách,\" uvedl vedoucí partner týmu EY Vladislav Severa.
Drtivá většina respondentů (93 procent) si myslí, že globální ekonomická situace se zlepšuje. Je to o 20 procentních bodů víc než před rokem. A tenhle postoj se odráží i v optimistickém pohledu na budoucí hospodářské výsledky vlastních podniků. Tři čtvrtiny z nich očekávají, že výnosy jejich firem porostou v příštích 12 měsících o šest až 12 procent.
Větší zájem o fúze a akvizice jasně ukazuje, že šéfové velkých podniků se zaměřují na další růst, protože jsou přesvědčeni o tom, že výkonnost jejich společnosti se bude zvyšovat, upozornil místopředseda globální správní rady EY Steve Krouskos. \"Situace na trhu je nejistá. Ale to mnohdy funguje spíš jako stimul fúzí a akvizic, než aby je to brzdilo,\" dodal.
Přes prohlubující se nejistotu kolem odchodu z EU se Británie poprvé v desetileté historii barometru dostala na první místo žebříčku investiční atraktivnosti. Na první příčce vystřídala tradičního vítěze, Spojené státy, které se na špičce žebříčku držely nepřetržitě od roku 2014. Za Británií se v první desítce seřadily USA, Německo, Čína, Francie, Kanada, Indie, Austrálie, Brazílie a Spojené arabské emiráty.
Loni se v Británii uskutečnily fúze a akvizice za 400 miliard amerických dolarů, což představuje desetinový podíl na globálním trhu fúzí a akvizic. Dalším překvapením je návrat Číny do první pětky investičních destinací, a to přes pokračující problémy s přístupem na tamní trh a komplikace ve vzájemném obchodě s USA a EU.
Na 90 procent respondentů očekává, že se během následujících 12 měsíců zvýší počet nepřátelských a konkurenčních nabídek. \"Když jsme před deseti lety barometr spustili, svět stál na pokraji finanční krize a trhy byly velmi nepokojené. Jeden z největších rozdílů mezi tehdejší situací a dneškem je v tom, jak vrcholoví manažeři vnímají nejistotu. V roce 2009 je paralyzovala, dneska je motivuje,\" uzavřel Krouskos.