Operace trvala od loňského prosince do letošního dubna a zapojily se do ní policejní, celní a regulační úřady v 78 zemích. Celkově bylo v rámci desetitisíců kontrol v obchodech, na tržištích, na letištích nebo v přístavech zabaveno zhruba 16.000 tun a 33 milionů litrů potenciálně nebezpečných potravin a nápojů.
Úřady během operace odhalily například falešné údaje o době trvanlivosti u sýrů a kuřat, nápoje obsahující léky či maso uskladněné v nehygienických podmínkách. Podobně jako při předchozích operacích tohoto typu byl nejčastěji zabavovaným zbožím nezákonný alkohol.
\"Tato operace opět ukazuje, že zločinci využijí k obohacení jakékoliv příležitosti. Objem zabavených produktů potvrzuje, že potravinářské podvody se týkají všech druhů zboží a všech světových regionů,\" uvedl Jari Liukku z Europolu. \"Má to negativní dopad na peněženky spotřebitelů. V nejlepších případech potravinářské podvody klamou spotřebitele, kteří pak platí za něco, co nedostanou. V nejhorších případech mohou potravinářské podvody vážně poškodit zdraví veřejnosti,\" dodal.
Paul Stanfield z Interpolu uvedl, že padělané a nedostatečně kvalitní potraviny a nápoje lze nalézt na pultech obchodů po celém světě. Upozornil, že hrozbu pro veřejnost zvyšuje rostoucí prodej takového zboží prostřednictvím internetu.