Informaci, že v jižní části Družby, kterou teče ropa i do Česka, byla opět naměřena zvýšená kontaminace v pondělí potvrdil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zvýšené hodnoty byly podle něj naměřeny na ukrajinsko-slovenských hranicích. Slovenský přepravce ropy Transpetrol informace o kontaminaci ropy popřel, podle Havlíčka ale znečištění zjistily rozbory, jejichž správnost se bude ověřovat. \"Příčina anomálního nárůstu chloridů se nepodařila nalézt,\" uvedl dnes Švagr.
Podle něj je možné, že při zjištění vzorku s vyšší kontaminací se kontroloři strefili zrovna do místa s abnormálně vysokými hodnotami, například na začátku šarže. Jde podle něj ale o spekulace. \"Poté, co měsíc ropovod Družba stál, je každopádně dobře, že se navedl systém daleko pečlivějších kontrol,\" podotkl Švagr.
Ropovod vedoucí z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz prostřednictvím tohoto ropovodu dočasně zastavily. Do Česka byl dovoz obnoven koncem května.
Nová kontaminace ropy organickými chloridy byla minulou středu zjištěna v severní části ropovodu vedoucí z Běloruska do Polska. Podle zpravodajského serveru RBC to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky ropy byly v tomto úseku přerušeny ve středu 19. června večer a opět obnoveny ve čtvrtek 20. června.
Do rafinerie Unipetrolu v Litvínově tekla od 1. května ropa ze státních rezerv. Švagr už dříve řekl, že ze státních hmotných rezerv Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, tedy V4, byly během měsíce poskytnuty asi dva miliony tun ropy. Unipetrol už začal zásoby státu vracet. Podle informací ČTK má nyní Česko zásoby ropy ve státních rezervách na zhruba 55 až 60 dní.
Unipetrol v ČR provozuje vedle litvínovské rafinerie také rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinerie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinerií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy. Kralupská rafinerie zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně.