Aktuální valná hromada začala ve středu v 11:00 a s přestávkami tak trvá už více než 15 hodin. Jde o nejdelší valnou hromadu ČEZ vůbec. O dividendě, aktualizaci strategie firmy ani o případných změnách v dozorčí radě firmy se zatím nehlasovalo.
\"S prodejem nesouhlasíme kvůli tomu, že jde o strategický, významný majetek,\" uvedl Šnobr k elektrárně Počerady. Právě z podnětu akcionářů kolem Šnobra se loni v listopadu uskutečnila první valná hromada ČEZ svolaná na popud minoritního akcionáře. Šnobr a spol. tehdy podali hned v úvodu valné hromady protest proti programu jednání, který podle nich ČEZ nezákonně zúžil, a jednání akcionářů záhy opustili. ČEZ argumentoval, že přijal na pořad valné hromady všechny body, které právně mohl, a představenstvo ji svolalo podle zákona.
Protestem některých menšinových akcionářů proti tomu, že na její program nebyl opakovaně zařazen bod o možném prodeji elektrárny Počerady valná hromada ve středu začala. \"Pokoušíme se o to už potřetí za sebou a nic se neděje. Považujeme to za šikanování,\" uvedl Šnobr. Podle ředitele útvaru právní služby ČEZ Patrika Bureše však tato záležitost do působnosti valné hromady nespadá.
O elektrárnu Počerady má zájem společnost Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. V říjnu loňského roku to potvrdil generální ředitel firmy Luboš Pavlas. Tykačova společnost Vršanská uhelná jednala s ČEZ, kterému elektrárna nyní patří, o její koupi předloni. Dozorčí rada ČEZ ale transakci neschválila.
V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.
Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.