Prazdroj měl loni čistý zisk 4,5 mld. Kč a utržil 16,5 mld. Kč

27.06.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 27. června (ČTK) - Plzeňský Prazdroj vykázal loni čistý zisk 4,5 miliardy korun při tržbách 16,5 miliardy korun. Meziroční srovnání nelze vyčíslit, protože v minulých letech měla firma finanční roky od dubna do konce března a za rok 2017 zveřejnila hospodaření jen od 1. dubna do konce roku. Podnik loni investoval 1,4 miliardy korun, z toho přes půl miliardy do výroby. ČTK to dnes řekla Jitka Němečková, mluvčí největšího českého pivovaru, který 31. března 2017 převzala skupina Asahi.

Investice se opět zvýšily díky podpoře japonského vlastníka. Na dani z příjmu loni Prazdroj zaplatil do státní kasy 780 milionu korun, celkem pak na všech daních odvedl pět miliard korun.

Prazdroj vykázal v uceleném fiskálním roce od dubna 2016 do konce března 2017 tržby téměř 16 miliard Kč a zisk před zdaněním 4,8 miliardy Kč. Kvůli sladění finančního hodnocení s mateřskou Asahi zveřejnil ještě hospodaření za duben až prosinec 2017, kdy utržil přes 12 miliard korun a zisk po zdanění činil 2,6 miliardy Kč.

Prazdroj loni v ČR a v cizině prodal rekordních 11,5 milionu hektolitrů piva, meziročně o čtyři procenta více. Odbyt v zahraničí činil 4,3 milionu hektolitru, o 4,5 procenta více, což bylo také maximum v historii firmy. Přímý export piva vyrobeného ve třech českých závodech Prazdroje vzrostl o 13 procent a překročil 1,7 milionu hektolitru. Na domácím trhu se prodej piva zvýšil o 3,8 procenta na 7,2 milionu hektolitru. Podle obchodního ředitele Tomáše Mráze to bylo dáno teplým počasím s nejdelší hlavní letní sezonou, ale také úspěchem programů na podporu hospod a restaurací.

Loni například pivovar proškolil 1217 hospodských a restauratérů. Velký úspěch má podle Mráze program Vesnice, který chce vrátit společenský život do vesnických hospod. Je v něm už přes 115 podniků a jejich tržby rostou rychleji než průměr trhu.

\"Zvýšené tržby restaurací pomáhají ke stabilizaci a růstu celého odvětví, které si před nedávnem prošlo nelehkou etapou kvůli několika legislativními změnám v čele se zákazem kouření a zavedením EET, které ani po více než dvou letech nemá podporu hospodských,\" uvedl Mráz. Podle průzkumů pivovaru to často chápou jako zvýšení administrativy a nákladů na provoz. Proto kvitují aktivity pivovaru na podporu hospod a vyhlíží snížení DPH na pivo a jídlo. Pro tři čtvrtiny hospodských by to znamenalo důležitou pomoc v jejich podnikání, uvedl.

Podle Mráze je z pohledu české ekonomiky důležitý fakt, že podstatnou část dodavatelů Prazdroje tvoří české a moravské firmy. \"Od nich jsme nakoupili veškerý ječmen, dvě třetiny přímo od pěstitelů. U chmele tvoří domácí dodávky 90 procent, zbytek jsou odrůdy ze zahraničí potřebné pro výrobu speciálů,\" řekl Mráz.

Na dani z příjmu loni Prazdroj zaplatil 780 milionů korun. \"To je desátá nejvyšší částka ze všech právnických osob v Česku za rok 2018. Naše dobré výsledky tak pomáhají k rozvoji celé ekonomiky,\" uvedl dnes generální ředitel Grant Liversage. Celkově odvedl pivovar státu na všech daních včetně spotřební pět miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK