Úvěry českých bank stouply v květnu o 13 miliard na 5,95 bil. Kč

28.06.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. června (ČTK) - Objem úvěrů českých bank stoupl v květnu meziměsíčně o třináct miliard korun a dosáhl 5,945 bilionu korun. Vklady vzrostly o 53 miliard na 4,838 bilionu korun. Vyplývá to z dat České národní banky.

Domácnosti dluží celkem 1,681 bilionu korun, více než tříčtvrtinový podíl na tom mají úvěry na bydlení. Ty činily 1,274 bilionu Kč, jejich objem se meziměsíčně zvýšil o 0,6 procenta. Spotřebitelské úvěry vzrostly o tři miliardy na 250 miliard, což představuje proti dubnu nárůst o 0,9 procenta.

Objem firemních úvěrů vzrostl nepatrně na 1,105 bilionu korun, z toho 602 miliard představují dlouhodobé úvěry, používané k financování investic.

\"Ve srovnání s nominálním růstem mezd je úvěrová dynamika domácností výrazně nižší, nadále se zlepšuje celková kondice úvěrového portfolia, když v selhání je pouhých 1,9 procenta úvěrů poskytnutých domácnostem, což je vynikající číslo,\" uvedl ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Ekonomická situace je stále dobrá a lidé se nebojí zadlužení, komentoval čísla analytik ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Zvýšení podílu úvěrů na bydlení není podle něj nijak dramatické, je to nyní jediný způsob, jak si pořídit vlastní bydlení. Růst spotřebitelských úvěrů o tři miliardy korun může naznačovat, že lidé, aby mohli dosáhnout na vlastní bydlení, musí chybějící povinné vlastní zdroje dohánět spotřebitelskými úvěry. To je dnes na hypotečním trhu běžná praxe, dodal.

Přes pomalejší ekonomický růst se podle Zámečníka zatím nezvyšuje ani podíl úvěrů v selhání v podnikové sféře, již zhruba rok osciluje jejich podíl kolem 3,5 procenta. To je pořád nesrovnatelně méně než například devět procent koncem roku 2010. \"Zlom směrem k vzestupu podílu firemních úvěrů v selhání by byl znakem blížící se recese,\" připomněl Zámečník.

Analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová upozornila na to, že se dařilo se především vkladům na požádání, jejichž objem vzrostl o 1,8 procenta meziměsíčně. Termínované vklady v květnu stagnovaly. Hlavním tahounem růstu vkladů byly nefinanční podniky. Jejich objem vzrostl o 3,7 procenta meziměsíčně a většinou šlo právě o vklady netermínované. Vklady obyvatelstva se zvýšily proti dubnu o 0,3 procenta.

fd mal

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK