Závazek boje proti protekcionismu v závěrech summitu G20 chybějí už druhý rok po sobě. Jasně však potvrdily potřebu politiky směřující k bezproblémovým obchodním vztahům, uvedl japonský premiér Šinzó Abe, který byl hostitelem vrcholné schůzky.
\"Usilujeme o vytvoření svobodného, spravedlivého, nediskriminačního, transparentního, předvídatelného a stabilního obchodního a investičního prostředí a o zachování otevřenosti trhů,\" citovala japonská agentura Kjódó ze závěrečného prohlášení.
Vrcholní představitelé G20 rovněž slíbili využít \"všech politických nástrojů\" k podpoře globální ekonomiky v době, kdy čelí rizikům. \"Obchodní a geopolitická napětí zesílila,\" stojí v prohlášení, z něhož cituje Kjódó. Představitelé G20 se shodli, že členské státy G20 by měly být \"vůdčí silou silného růstu globální ekonomiky\", zdůraznil Abe.
Japonský premiér také potvrdil, že lídři zemí G20 se shodli na stanovisku ohledně změn klimatu, ačkoli mezi nimi v názorech na tuto otázku přetrvávají velké rozdíly.
Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Spojené státy nakonec přistoupily na to, že ostatní země v prohlášení potvrdí svůj závazek ohledně ochrany klimatu. Spojené státy se ale v textu mohly prezentovat jako vůdčí země v úsilí o snižování emisí CO2, ačkoli se vyvázaly z pařížské klimatické dohody.
Skupina G20 se rovněž mimo jiné shodla na potřebě skoncovat do roku 2050 s vylučováním plastického odpadu do moří.
Skupinu G20 tvoří Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, USA a jako samostatný dvacátý člen Evropská unie.