Odbory mají z převzetí ostravské huti menší obavy než na začátku

01.07.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 1. července (ČTK) - Odboráři huti ArcelorMittal Ostrava mají z převzetí firmy novým vlastníkem menší obavy než na začátku prodeje. Se společností Liberty Steel, která dnešním dnem řízení podniku přebírá, mají téměř hotovou dohodu o budoucnosti huti. ČTK to dnes řekl předseda Základní organizace OS KOVO ArcelorMittal Petr Slanina.

\"Vyvíjí se to úplně jinak, než to bylo na začátku, s tím, že máme skoro nachystanou a hotovou dohodu, která zaručuje budoucnost této huti. Nemůžu říct, že je stoprocentní spokojenost, není to hotové, ale rozhodně se to posunulo z toho, jak to bylo na začátku, a k dnešku to vypadá pozitivně,\" řekl Slanina.

Počáteční jednání mezi odboráři a Liberty byla poměrně vyhrocená. \"Ze začátku to bylo ostré, nicméně podařilo se nám změnit přístup Evropské komise, a jak nový majitel, tak starý museli udělat některé ústupky při prodeji. Ještě je neznáme všechny detailně, nicméně podle toho, co se objevilo, je jasné, že museli udělat ústupky. To musím velice pozitivně přijmout,\" řekl odborový předák.

Jednání o dohodě stále ještě pokračují, na většině bodů jsou už ale podle Slaniny odboráři s novým majitelem v podstatě dohodnuti. \"Posunuli jsme se hodně daleko, takže věřím tomu, že dohoda snad ještě během tohoto týdne bude hotová a podepsaná,\" řekl odborář.

V dohodě by měl být například zakotven objem výroby, jaký má být v podniku zachován. \"Jednáme o udržovacích a strategických investicích, které by měly být tady na huti, o prodloužení a zachování kolektivní smlouvy. Chceme tam mít, aby bylo jasné a transparentní financování celé transakce, aby na nás nemohl spadnout žádný dluh,\" řekl Slanina.

Odbory žádají i transparentní hospodaření do budoucna a také, aby emisní povolenky, které podniku zůstanou, byly použity výhradně pro rozvoj firmy. Řeší se i provoz TAMEH Czech (dřívější závod Energetika), jenž není součástí prodeje huti. Huti dodává energii a pro její provoz je klíčový. \"Diskutujeme také o energetice, kde oni mají předkupní právo, aby energetika zůstala součástí nové skupiny, a ne staré,\" řekl Slanina.

Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala ostravskou huť a několik dalších podniků v Evropě musela prodat. Byla to podmínka Evropské komise, protože po koupi největší evropské ocelárny Ilva v Itálii by měl ArcelorMittal na trhu příliš velký podíl. Skupina Liberty Steel patří do globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty. Ostravská huť má i s dceřinými společnostmi 6300 zaměstnanců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK