Průzkumu se zúčastnilo kolem 4500 podniků. Pouze necelá čtvrtina z nich uvedla, že v příštích 12 měsících počítá se zlepšením svých podnikatelských vyhlídek. Téměř polovina neočekává žádnou změnu a více než čtvrtina předpovídá zhoršení.
\"Obchodní spory a rostoucí protekcionismus v řadě částí světa se pro německé podniky působící v zahraničí čím dál více stávají realitou,\" uvedla DIHK. Dodala, že pesimismus ohledně vyhlídek narůstá zejména mezi podniky působícími v Evropské unii a v Severní Americe. V rozvíjejících se ekonomikách je podle komory situace o něco pozitivnější.
\"Skepse ohledně hospodářského růstu se zvyšuje především v řadě průmyslových zemí,\" uvedl šéf DIHK pro zahraniční obchod Volker Treier. \"To by mělo nepřímo oslabit poptávku po německých strojích, automobilech a službách,\" dodal.
Německá centrální banka minulý měsíc snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,6 procenta z 1,6 procenta předpovídaných v prosinci. Za zhoršením prognózy podle banky stojí zejména slabší globální poptávka, která má negativní dopad na německý export a průmysl.
Napětí v mezinárodních obchodních vztazích v posledních dnech polevilo. Americký prezident Donald Trump se totiž na víkendové schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem dohodl na obnovení vzájemných obchodních rozhovorů.
Trump po setkání na okraj summitu G20 v Japonsku uvedl, že zatím nehodlá zavádět další cla na dovoz čínského zboží, a signalizoval i vstřícnější postoj k čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei. Čínská média ale v neděli varovala, že Peking a Washington ještě čeká dlouhá cesta k dosažení dohody, která by ukončila jejich obchodní válku.