Vlastníci lesů se podle materiálu, který má ČTK k dispozici, od konce předloňského roku dostávají s prodejní cenou jehličnatého dříví pod úroveň nákladů nutných k zákonným povinnostem k těžbě dříví, jako je výsadba stromů a jejich následná ochrana. Stát nebude finančně podporovat zisk vlastníků lesa ani zdroje na reprodukci dlouhodobého majetku. Ekonomické škody od roku 2018 do roku 2020 by měly být podle úřadu 32,6 miliardy korun. \"Míru spolufinancování vzniklých škod ze strany vlastníků lesa tak lze například pro rok 2018 při srovnání s rokem 2016 odhadnout na minimálně 34 procent,\" dodává dokument.
Podpora by měla být vypočítána jako rozdíl mezi tím, co musí dávat vlastníci lesů na nutné náklady a hodnotou skutečného prodeje dříví. Stát by chtěl vyplatit letos 1,5 miliardy korun, zbylou miliardu pak v příštím roce. \"Objem podpory v následujících letech bude vyčíslen s ohledem na další průběh kůrovcové kalamity a situace na trhu se dřívím. Ppředpokládá se však nadále nepříznivá situace na trhu se dřívím, nízká úroveň tržních cen dříví, rostoucí úroveň nákladů na péči o les a rostoucí objem jehličnatého dříví z nahodilých těžeb. Pokud dojde v ochraně lesa a na trhu se dřívím k příznivému vývoji situace, bude podpora redukována, popřípadě i zastavena před koncem roku 2021,\" uvádí úřad.
Peníze na vyplacení podpory ministerstvo zemědělství nemá. \"Předkládá proto vládě ČR návrh usnesení směřujícího k uvolnění mimořádných rozpočtových prostředků na realizaci navrhované podpory,\" dodává materiál. Ministerstvo by chtělo začít přijímat žádosti o podporu na konci třetího čtvrtletí. Úřad pak má vyčíslit dopady do státního rozpočtu na rok 2020 a 2021 v přípravě rozpočtu na příští rok. O podporu nebudou moci žádat státní podniky jako Lesy ČR, které vlastní zhruba polovinu lesů v zemi.
Za letošní první tři měsíce bylo v porostech Lesů ČR vytěženo 1,4 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, meziročně třikrát více.
Dlouhodobý průměr kůrovcových ročních těžeb činil do roku 2015 podle odborníků zhruba 1,5 milionu metrů krychlových dříví. Od dubna platí novela zákona, podle které stát rozdělil Česko na zóny s různými stupni opatření. Na celém území státu nově platí možnost odložit těžbu souší, tedy stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, do konce roku 2022.
Na nejhůře postiženém území mají nově vlastníci možnost ustoupit od používání obranných opatření, jako jsou lapače a lapáky. Kalamitní zóna zasahuje sedm krajů. Ministerstvo také letos zvýšilo na dvojnásobek příspěvek na hospodaření v lesích, měli by tak přerozdělit 1,15 miliardy korun.
Signatáři Lesnické výzvy, která sdružuje vlastníky a správce 75 procent plochy českých lesů i dřevozpracovatele, uvedli, že lesníci by letos potřebovali pro boj s kůrovcem kolem sedmi až osmi miliard korun.
Předpokládaná výše podpory ROK 2017 2018 ČTVRTLETÍ IV I II III IV PODPORA (Kč/mil. ) 26 152 256 375 510