Řepky bude méně, obilovin více, zemědělci čekají podprůměrný rok

04.07.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. července (ČTK) - Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů vzroste o 8,5 procenta na 7,019 milionu tun. Důvodem je hlavně očekávané zvýšení průměrného hektarového výnosu téměř o sedm procent na 5,52 tuny. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 12,2 procenta na 1,239 milionu tun. Pěstování řepky zaznamenalo po posledních třech letech rozšiřování ploch jeden z největších meziročních poklesů. Důvodem je podle ředitele odboru statistiky zemědělství Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiřího Hrbka konkurenční boj a omezování pesticidů nařízené EU.

Čeští zemědělci letošní rok příliš optimisticky nevidí. Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha dnes ČTK řekl, že s obavami vzhlíží k dalšímu vývoji počasí, protože v současné době se rozhoduje o výsledku sklizně plodin, jako jsou například brambory, cukrovka nebo kukuřice. Trochu lepší situace je podle Píchy u obilovin, které se dokázaly s pokračujícím suchem lépe vyrovnat. \"Sice bychom měli počítat úrodu až po sklizni, ale současný rok se zařadí mezi podprůměrné,\" komentoval Pícha dnešní zveřejněné statistiky k prvním letošním odhadům úrody. Dodal, že statistika porovnává jen meziročně. \"My to porovnáváme z dlouhodobějšího hlediska. Už poslední roky to není žádná sláva,\" řekl.

Podle Píchy kopírují současné odhady sklizně víceméně stav z minulého roku. Nárůst nebo pokles celkového objemu odpovídá kolísání výměry podle osevních postupů, uvedl.

Osevní plocha základních obilovin se letos rozšířila o 1,8 procenta na 1,272 milionu hektarů. Výměra ozimých obilovin je ve srovnání s loňskem vyšší, zmenšila se ale plocha osetá jařinami. Statistici očekávají, že letos budou u všech sledovaných obilovin meziročně vyšší hektarové výnosy. Sklizeň některých obilovin by přesto měla klesnout, a to právě kvůli nižší osevní ploše. Týká se to hlavně pšenice jarní a ječmene jarního.

Nejpěstovanější plodinou na českých polích je i letos pšenice ozimá. Zabírá 815.000 hektarů, což je třetina celkové osevní plochy. Její úroda podle odhadů vzroste o více než 12 procent na 4,741 milionu tun. Meziročně více by se mělo sklidit i ječmene ozimého, žita a tritikale, což je kříženec žita a pšenice. Úroda ovsa by měla zůstat zhruba na loňské úrovni.

Odhad sklizně základních obilovin k 10. červnu o jedno procento převyšuje průměr za posledních deset let. Při srovnání s pětiletým průměrem, který zahrnuje mimořádně vysoké sklizně v letech 2014, 2015 a 2016, je odhad letošní úrody o 4,4 procenta nižší.

Osevní plocha řepky se podle dat ČSÚ meziročně snížila o 7,8 procenta na 380.000 hektarů. Její výnos by měl klesnout o pět procent na 3,26 tuny z hektaru. Česko si však stále se 16 procenty co do rozlohy i s meziročním poklesem drží v pěstování řepky v Evropě prvenství, evropský průměr činí zhruba osm procent.

Zemědělci byli podle Hrbka dříve zvyklí, že se cena řepky, za niž ji prodávali, dynamicky zvyšovala. Nyní při průmyslovém zpracování jí více konkurují palmový olej a sója. Omezují se podle Hrbka i pesticidy, které se při pěstování řepky používají. \"Široké pěstování řepky způsobilo, že řada škůdců je proti postřikům více odolná,\" řekl Hrbek v rozhovoru s ČTK. V Evropě se navíc začíná řepka podle Hrbka pěstovat i v dříve pro ni netradičních státech, jako je třeba Rumunsko, a i ve státech mimo EU. \"Její cena proto ztrácí na dynamice,\" uvedl další důvody, proč čeští zemědělci váhají, zda ji v takovém množství jako v minulosti pěstovat.

Výnosy českých zemědělců se s ostatními evropskými státy sbližují i přesto, že staré členské země EU jsou na tom podle Hrbka o trochu lépe. \"Z hlediska okolních zemí jsme na tom výnosově lépe než Poláci a Slováci,\" dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK