Průzkum také naznačuje, že přestože Saúdská Arábie po tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa zvyšuje těžbu, stále dobrovolně těží méně, než jí umožňuje dohoda o výši těžby uzavřená mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími předními světovými těžaři v čele s Ruskem. Skupina, nazývaná také OPEC+, teto týden prodloužila platnost své dohody o omezování těžby o devět měsíců.
Členové OPEC plnili podle propočtů Reuters v červnu dohodu o omezení těžby na 156 procent. To znamená, že těžili o 56 procent méně, než jim stanovuje dohoda. Důvodem byla hlavně nižší těžba v Iráku, Kuvajtu a v Angole. Tento údaj se ale vztahuje pouze na 11 členů kartelu, kteří musejí dohodu plnit. Výjimku z plnění dohody mají Írán, Libye a Venezuela. Ve všech třech těchto zemích se ale těžba také snížila.
Spojené státy v listopadu na Írán opět uvalily sankce, když se předtím stáhly z jaderné dohody uzavřené v roce 2015 mezi Teheránem a šesti dalšími světovými mocnostmi. Cílem Washingtonu je snížit prodej íránské ropy na nulu. Tento měsíc Spojené státy ukončily výjimky ze sankcí pro dovozce íránské ropy. Vývoz ropy z Íránu se tak snížil na méně než 400.000 barelů z 2,5 milionu barelů denně loni v dubnu. Také ve Venezuele klesá těžba kvůli sankcím, které vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA vyhlásily Spojené státy.
Saúdská Arábie naopak zvýšila těžbu o 100.000 barelů na 9,8 milionu barelů denně. Podle dohody OPEC+ však může těžit až 10,311 milionu barelů denně. Těžba stoupla také v Nigérii, která dokonce těžila o něco více, než jí umožňuje dohoda.
OPEC, Rusko a další světoví těžaři ropy mimo OPEC se loni dohodli, že sníží v letošním roce těžbu o 1,2 milionu barelů denně. Z toho těžba OPEC má klesnout o 800.000 barelů denně. Dohoda měla platit šest měsíců, tento měsíc však byla prodloužena do konce března 2020.