\"Z květnového výsledku zatím nemá smysl vyvozovat nějaké hluboké závěry. Zvlášť když je ovlivněn i vysokým srovnávacím základem z loňského května. Výhled stavebnictví zůstává i nadále pozitivní, nicméně stále počítáme se zpomalením jeho růstu. Zopakovat loňský růst o 9,2 procenta s ohledem na finance, lidské kapacity i připravenost výstavby prakticky nelze,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Za celý letošní rok očekává růst stavebnictví o 3,5 procenta.
Proti dubnu tak zpomalil růst stavební produkce o 8,7 procentního bodu. \"Na vině je primárně horší počasí a nepomohl ani stejný počet pracovních dní a nepomohl ani stejný počet pracovních dní ve srovnání s úspěšným minulým rokem. To se projevilo zejména ve výstavbě domů a bytů, která meziročně poklesla,\" doplnil analytik Komerční banky František Táborský. Letos podle něj stavebnictví vzroste o 4,3 procenta.
Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka trápí české stavebnictví systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a špatném fungování stavebních úřadů. \"Ukazuje se, že pomalé procesy ve stavebnictví brání přílivu většího množství zahraničních investic a dynamičtějšímu rozvoji České republiky. Naše země v tomto ohledu výrazně zaostává za zbytkem Evropské unie,\" sdělil Křeček.
Vláda v současné době pracuje na novém stavebním zákoně, od kterého si slibuje výrazné zjednodušení a zrychlení povolování staveb. Jeho věcný záměr schválila na konci června, podle vládního harmonogramu by měl platit od začátku roku 2021. To většina odborníků nepovažuje za příliš reálné.
\"Na úvahu o výsledku letošního roku je ještě brzy, ale předpokládám, že i nadále může přetrvávat náš mírný optimismus. Vzrůstající orientační hodnota vydaných stavebních povolení i zadaných a vypsaných veřejných zakázek by měly být příslibem pokračování vzrůstajícího trendu,\" dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza.