\"Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Zároveň preferují možnost, zaměstnávat na řadu pozic cizince,\" sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Trh práce podle ní ovlivňují i sezonní práce, které jsou nyní v plném proudu. Díky tomu a také díky velkému počtu volných míst v průmyslu se podle údajů úřadu na poklesu počtu lidí bez práce v červnu podílel hlavně úbytek nezaměstnaných mužů.
Červnovou stagnaci nezaměstnanosti očekávali analytici oslovení dříve ČTK. Podle nich už totiž na pracovním trhu nejsou volní lidé. \"Firmám chybí kvalifikovaní řemeslníci, poptávají dělnické profese, ale také odborníky v informačních technologiích,\" uvedla ředitelka Úřadu práce ČR. Nárůst nezaměstnanosti zaznamenal pracovní úřad v tomto roce pouze v lednu, kdy podíl lidí bez práce meziměsíčně stoupl na 3,3 procenta. V následujících měsících pak nezaměstnanost jen klesala. Do konce května se tak snížila oproti lednu o 0,7 procentního bodu.
Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci června stejně jako v květnu v Pardubickém kraji s 1,7 procenta. Na stejný podíl nezaměstnaných se díky mírnému poklesu dostal v červnu i Jihočeský kraj. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla nadále v Moravskoslezském kraji, kde stagnovala na 4,2 procenta.
Z okresů byla v červnu nejnižší nezaměstnanost v okresech Praha-východ, Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec, kde shodně činila 1,1 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost mělo i přes mírný meziměsíční pokles nadále Karvinsko s 6,7 procenta.
Na Karvinsku je také největší konkurence na pracovním trhu. Na jedno volné místo tam v červnu připadalo v průměru 5,2 uchazeče. Celorepublikový průměr přitom činil pouze 0,6 uchazeče na jedno místo. V okresech Praha-východ, Tachov, Domažlice a Pardubice dokonce na jedno volné pracovní místo připadalo jenom 0,1 uchazeče.
Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR (v pct.): Květen 2019 Červen 2019 Praha 1,9 1,9 Středočeský kraj 2,3 2,2 Jihočeský kraj 1,8 1,7 Plzeňský kraj 1,8 1,9 Karlovarský kraj 2,7 2,6 Ústecký kraj 4,0 3,8 Liberecký kraj 2,8 2,7 Královéhradecký kraj 1,9 1,9 Pardubický kraj 1,7 1,7 Vysočina 2,2 2,2 Jihomoravský kraj 3,2 3,1 Olomoucký kraj 2,6 2,5 Zlínský kraj 2,1 2,0 Moravskoslezský kraj 4,2 4,2 ČR 2,6 2,6
Zdroj: Úřad práce ČR