Celkově investoři chtějí s využitím dotace proinvestovat téměř 1,5 miliardy Kč. \"Navrhované projekty mají zajistit kvalitní připojení k vysokorychlostnímu internetu pro tisíce lidí. Díky dotacím by tak měli mít obyvatelé České republiky i z těch nejvzdálenějších koutů naší země k dispozici rychlý a funkční přístup k moderním službám. Bez dotační podpory by řídce osídlené oblasti, o které investoři dosud neprojevili zájem, zůstaly trvale znevýhodněny a byly vyloučeny z možností podílet se na hospodářském rozvoji státu,\" uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Projektové žádosti v následujících týdnech posoudí hodnotitelé. Mimo jiné ověří, zda splňují pravidla dotačního programu realizovaného v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) a přidělí body dle dříve schváleného modelu hodnocení.
\"Počet žádostí překonal naše očekávání, výzva tak pro nás bude inspirací pro nastavení další podpory v telekomunikacích,\" uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Marian Piecha.
Výzva byla vyhlášena letos v únoru. Cílila na tzv. bílá adresní místa obytných budov, kde není k dispozici vysokorychlostní internet s rychlostí alespoň 30 Mbit/s a žádný podnikatel neprojevil zájem tam takové služby do konce roku 2021 nabídnout. Jde asi o 90.000 domácností. V ostatních oblastech ČR potřebná infrastruktura buď existuje, nebo ji investoři hodlají do konce roku 2020 vybudovat.
První výzvu vypsalo ministerstvo průmyslu v roce 2017. Kvůli nevhodně nastaveným podmínkám se přihlásili jen tři zájemci o dotaci v celkovém objemu řádově desítek milionů Kč.