\"Inflace meziročně zpomalila z 2,9 na 2,6 procenta,\" odhadl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Klíčovým faktorem poměrně silného zpomalení na meziroční bázi byly podle něj ceny pohonných hmot, jednak kvůli vysoké srovnávací hladině, ale také zřejmě díky čerstvému poklesu cen. Ke zpomalení zřejmě přispělo také zmírnění růstu cen potravin a alkoholických nápojů, dodal.
Poté, co domácí inflace v květnu vyskočila na 2,9 procenta, očekává i analytik Komerční banky Viktor Zeisel, že v červnu znovu zpomalila na 2,6 procenta. Jeho výpočty naznačují, že mírný nárůst cen potravin v červnu kompenzoval pokles cen pohonných hmot.
Podobný odhad má i analytik ČSOB Petr Dufek. Odhad inflace podle něj zatěžuje vysoká nejistota zejména v důsledku nevyzpytatelného chování cen potravin v letních měsících. \"Uvidíme, jak moc zafunguje tradiční bramborový efekt, takže červnový výhled bereme jen jako indikativní,\" poznamenal. Nejspíše se však potvrdí, že inflace už kulminovala a nadále ji táhnou především náklady na bydlení, které výrazně rostou především v důsledku prudkého zdražování elektřiny, podotkl.
Analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková očekává, že meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalí o dvě desetiny na 2,7 procenta. Do cen pohonných hmot se promítnou nižší ceny ropy na světových trzích, takže předpokládá jejich pokles. U potravin očekává, že květnový výrazný růst se již nebude opakovat. U alkoholu počítá s korekcí cen po květnovém růstu.