Analytici podle agentury Reuters čekali za červen přebytek 44,65 miliardy USD.
Zpracovatelský sektor Číny teď bojuje se slabou poptávkou doma i v zahraničí a prudký růst cel ze strany USA oznámený v květnu ohrožuje už tak nízké výrobní marže firem. To posiluje spekulace, že Peking bude muset brzy oznámit další stimulační opatření.
Vývoz se v červnu meziročně snížil o 1,3 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o dvě procenta. V květnu přitom vývoz překvapivě vzrostl.
Dovoz pak v červnu klesl o 7,3 procenta, ačkoliv analytici počítali s jeho snížením o 4,5 procenta po květnovém propadu o 8,5 procenta. Pokles dovozu naznačuje, že domácí poptávka zůstává slabá navzdory řadě prorůstových opatření zavedených od loňského roku.
Přebytek zahraničního obchodu s USA vzrostl na 29,92 miliardy USD z květnových 26,9 miliardy USD. Vývoz do USA se snížil o 7,5 procenta, dovoz z USA se propadl dokonce o 31,4 procenta. Za celé pololetí stoupl přebytek s USA zhruba o pět procent na 140,48 miliardy USD.
Červen je prvním celým měsícem platnosti vyšších cel na dovoz čínského zboží v roční hodnotě zhruba 200 miliard USD do Spojených států. Americký prezident Donald Trump cla zvýšil, když zkrachovala obchodní jednání mezi oběma zeměmi. Obě strany se sice v červnu dohodly na obnově jednání a Washington slíbil, že se dalších cel zdrží, současná cla ale zůstávají v platnosti.
Zatím nebyl ani stanoven časový rozvrh nového kola obchodních jednání. Obě země jsou ve sporu kvůli bodům, které jsou důležité pro dokončení dohody. To zvyšuje obavy, že obchodní a diplomatická bitva bude mnohem delší a nákladnější.