Lithium se používá mimo jiné pro výrobu baterií do elektromobilů i skla či keramiky. Kvůli očekávanému růstu počtu elektromobilů odhadují odborníci, že poptávka po tomto kovu v příštích letech poroste. Podle Havlíčka chce ČEZ prověřit možnosti těžby u Cínovce v Krušných horách. \"Je naším zájmem, aby zisk z možné těžby lithia zůstal co nejvíce v Česku. Stejně tak naším zájmem je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí, nebo ne,\" řekl. Do průzkumu se podle něj zapojí těžařská firma Severočeské doly, dceřiná společnost ČEZ.
V minulosti vláda uvažovala o tom, že by stát vstoupil do EMH prostřednictvím státního podniku Diamo. Nyní firmě ČEZ půjčí peníze. \"Máme zajištěnu konvertibilní půjčku a na konci roku se můžeme rozhodnout, jestli si ji necháme vyplatit s úroky, nebo jestli ji přeměníme na akcie. A vedle toho máme dohodu, že pokud nám to bude dávat smysl, chtěli bychom navýšit kapitál do majoritního podílu,\" řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
\"Potenciální partnerství s ČEZ dokládá závazek EMH plně rozvíjet projekt Cínovec ve spojení s českým průmyslem s cílem, využít jej pro zapojení českého státu do bateriového a elektromobilního průmyslu,\" uvedl v tiskové zprávě ředitel EMH Keith Coughlan.
Půjčka pro EMH je podle analytiků politicky motivovaný tah. \"Angažmá ČEZ je třeba primárně chápat tak, že stát si jeho prostřednictvím snaží udržet kontrolu nad potenciální těžbou lithia. Z celé záležitosti se před volbami v roce 2017 stalo politikum. Současná vláda premiéra Babiše (ANO) nechce riskovat, aby veřejnost získala dojem, že potenciál cínoveckého lithia promrhává. Nebo že případnou těžbu přepouští zahraničním či zcela soukromým subjektům,\" uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.
Babiš byl před volbami v roce 2017 velkým kritikem memoranda státu s EMH o těžbě na Cínovci, které uzavřel asi tři týdny před volbami tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Babiš to označil za \"krádež ČSSD za bílého dne\". Začátkem loňského roku pak memorandum vypověděl tehdejší ministr průmyslu Tomáš Hüner v menšinové vládě ANO, která nezískala důvěru a byla už tou dobou v demisi.
Těžba lithia by měla být podle analytiků odpolitizována a svěřena do rukou ekonomů. \"Jinak hrozí obrovské ztráty. Těžařské projekty je třeba vnímat jako jedny z nejnáročnějších, které mají relativně dlouhou dobu návratnosti. Z těchto důvodů bychom měli nejprve provést důkladné ekonomické analýzy a vše realisticky propočítat,\" uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.
Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.