Fond poznamenal, že globální růst zůstává utlumený. Od dubna Spojené státy dál zvýšily cla na dovoz některého čínského zboží, na což Peking odpověděl stejným krokem. Další eskalaci se však podařilo odvrátit na červnovém summitu skupiny největších ekonomik světa G20. Nicméně globální dodavatelské řetězce u technologického zboží nadále ohrožuje výhled sankcí ze strany USA. Pokračuje také nejistota spojená s odchodem Británie z Evropské unie, zatímco rostoucí geopolitické napětí zvyšuje ceny energií.
Doposud zveřejněné letošní údaje o růstu hrubého domácího produktu (HDP) spolu s všeobecně nižší inflací naznačují, že globální aktivita letos bude slabší, než se čekalo. Investice a poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou například auta, jsou slabé a firmy i domácnosti stále váhají s dlouhodobými výdaji. To není příznivé ani pro globální obchod, v rámci kterého mají stroje a zboží dlouhodobé spotřeby významný podíl, upozornil MMF.
Měnový fond rovněž varoval, že předpokládané zrychlení tempa růstu v příštím roce je nejisté a předpokládá stabilizaci v rozvíjejících se a rozvojových zemích, které jsou nyní pod tlakem, a pokrok v řešení rozporů v obchodní politice.
Fond upozorňuje i na další případy zpomalení aktivity. Patří mezi ně pokračující napětí v obchodě a v technologickém sektoru, což zhoršuje celkovou náladu a zpomaluje investice. Je to i dlouhodobě zvýšená nechuť investorů k rizikovějším transakcím a růst tlaků způsobujících dezinflaci, tedy zpomalení růstu spotřebitelských cen. Ty způsobují potíže s obsluhou dluhu, omezují možnosti měnové politiky v boji se zpomalováním růstu ekonomiky a přispívají k tomu, že nepříznivé šoky jsou obtížněji odbouratelné, než je běžné.
MMF dodal, že pozitivním překvapením je růst v rozvinutých zemích, kde zlepšil výhled na letošní rok o 0,1 bodu na 1,9 procenta. Na příští rok fond nechal výhled beze změny na 1,7 procenta. Fond lepšil hlavně letošní výhled růstu ekonomiky Spojených států, a mírně také růst Británie. Výhled eurozóny a Kanady však ponechal beze změny a mírně zhoršil výhled Japonska.
Naopak v rozvíjejících se a rozvojových zemích čeká fond výrazně horší výkon, za kterým jsou převážny problémy regionálního charakteru. Letos má HDP v těchto zemích vzrůst o 4,1 procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně, než fond čekal dosud. Příští rok ve skupině těchto zemí růst v úhrnu zrychlí na 4,7 procenta, zatímco v dubnu fond růst odhadoval na 4,8 procenta. MMF zhoršil letošní výhled pro všechny regiony, vyjma rozvíjejících se zemí Evropy.