Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na začátku tohoto měsíce odvolal šéfa centrální banky Murata Çetinkayu. Oficiální důvod nebyl zveřejněn. Agentura Reuters upozornila, že mezi oběma muži panovaly značné rozpory v názoru na to, kdy je vhodné sazby snížit. Krok má pomoci oživit ekonomiku. Erdogan požadoval snížení úroků už delší dobu.
Základní úroková sazba byla na 24 procentech od loňského září, kdy pád kurzu turecké liry zvýšil inflaci nad 25 procent. Ta se tím ocitla nejvýše za 15 let. Inflace od té doby klesla pod 16 procent, což otevřelo dveře k prvnímu snížení úroků za čtyři a půl roku. Centrální banka uvedla, že výhled inflace se zlepšuje. O důvěryhodnosti centrální banky ale investoři po odvolání bývalého šéfa pochybují.
Ekonomové podle agentury Reuters očekávali, že centrální banka sníží úroky jen o 2,5 procentního bodu. Před výměnou šéfa centrální banky přitom čekali, že úroky se sníží pouze o jeden procentní bod. Výhled však změnili po zprávě, že prezident vyměnil šéfa centrální banky, protože odmítal jeho požadavek na snížení úroků o tři procentní body.
Turecká ekonomika začala klesat loni kvůli měnové krizi, kterou vyvolal diplomatický spor se Spojenými státy, nahromadění levného zahraničního dluhu a obavy o nezávislost centrální banky, když Erdogan opakovaně označil úrokové sazby za \"zlo\". Loni turecká lira klesla vůči dolaru asi o 30 procent. Liru pomohl od té doby stabilizovat pokles deficitu bilance běžného účtu a změna postoje centrálních bank v USA a v eurozóně k dalšímu vývoji měnové politiky.