Index důvěry na měsíc srpen se snížil na minus 13,7 bodu z červencových minus 5,8 bodu. Analytici čekali snížení indexu jen na minus 7,7 bodu, napsala agentura Reuters.
Dílčí index očekávání pak klesl na minus 20 bodů z minus 13 bodů. Je tak nyní nejníže od srpna 2012, kdy byla v eurozóně v plném proudu dluhová krize.
Index pro Německo, největší ekonomiku eurozóny, se propadl na minus 13,7 bodu z minus 4,8 bodu v minulém měsíci a je nejníže od srpna 2009. Sentix uvedl, že německou ekonomiku ohrožuje její závislost na vývozu a obavy o další vývoj čínské ekonomiky.
Obchodní spor mezi dvěma největšími světovými ekonomikami vstoupil do nové fáze. Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil zavedení dalších cel na čínské zboží. Peking dnes v reakci na hrozbu nových cel nechal oslabit domácí jüan vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Podle agentury Bloomberg zároveň vláda požádala státní firmy, aby pozastavily dovoz zemědělských produktů z USA, což však vláda nepotvrdila.
\"Trump opět přilil olej do ohně,\" uvedl v prohlášení výkonný ředitel Sentix Patrick Hussy.
Výhled ekonomiky 19 zemí platících eurem nebyl příliš růžový ani před nejnovější eskalací obchodního sporu. Tempo růstu se ve druhém čtvrtletí snížilo na polovinu a zhoršil se výhled inflace. To přimělo bankéře Evropské centrální banky začít připravovat více opatření na podporu ekonomického růstu.