Výsledek zahraničního obchodu za červen je podle Brožky z Komerční banky i přesto slabý a úzce souvisí s poklesem českého průmyslu. \"Stále vysokým přebytkům českého zahraničního obchodu napomáhá i nižší dovozní aktivita, což souvisí i s pomalejším růstem investic. Pomalejší investice souvisí s nižším růstem investic a potažmo nižším přílivem evropských fondů,\" uvedl Brožka. \"Dnešní data potvrzují trend, který jsme pozorovali v uplynulých týdnech a měsících, tedy slábnoucí poptávku po českém zboží na německém trhu. Ve zbylé části roku předpokládáme, že bude obchod nadále slábnout,\" doplnil analytik Hradil z Raiffeisenbank.
Předstihové indikátory z českého průmyslu podle Hradila ukazují na postupný pokles zakázek a očekávanou recesi v Německu, kterému nepomáhá ani obchodní válka mezi USA a Čínou či hrozba tvrdého brexitu. \"Za celý rok 2019 očekáváme přebytek salda zahraničního obchodu na úrovni 100 mld. Kč a to za předpokladu, že nedojde k naplnění nejčernějších scénářů v oblasti mezinárodních obchodních vztahů,\" dodal.
Přestože červnová data podle ekonoma Jiřího Poura z UniCredit Bank neukázala tak oslnivý výsledek jako v květnu, zůstala solidní. Poukázal však na to, že vývoz automobilů, který minulý měsíc táhl obchodní bilanci směrem vzhůru, tentokrát meziročně poklesl. Z jednoho poklesu po čtyřech měsících setrvalého růstu se ale nedá podle něj usuzovat na změnu trendu, i když jsou světové trhy poptávkou po automobilech již nasyceny.
mrz mal