\"Inicioval jsem okamžitě jednání odborníků, kteří posoudí, jak nejlépe dál postupovat při eliminaci přemnoženého hraboše. V některých lokalitách ve Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji je situace neúnosná. Přemnožení hraboše je spojeno se zdravotními riziky pro lidské zdraví, vznikají velké hospodářské škody. Samozřejmě také chceme maximálně ochránit naši přírodu a krajinu,\" uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Podle úřadu nejsou proti přemnoženým škůdcům účinné klasické agrotechnické metody, jako je orba. \"Hraboši se začali přemísťovat z rozoraných pozemků na sousední pozemky a na místa s vegetací,\" upozornil úřad. Podle Tomana nestačí pouze sypat jed do nor. \"Škody, které by zemědělcům vznikly, by dosáhly stovek milionů. V takovém případě bychom se pokusili najít prostředky na kompenzace, ale v tuhle chvíli je v rozpočtu nemáme,\" dodal.
Úřad také připomněl, že zemědělci, pokud chtějí použít přípravek v blízkosti obydlí, musí informovat obecní úřady a pole označit varovnou cedulí. \"Povinné je například denně odklízet mrtvé hlodavce a zajistit jejich likvidaci v souladu s platnou veterinární legislativou,\" upozornilo ministerstvo.
MŽP dnes rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kterým povolil do prosince plošnou aplikaci jedu, zkritizovalo. Aplikace jedu podle něj ohrožuje zvěř a ptáky, a je tak v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny, označilo ji rovněž za extrémně rizikovou pro životní prostředí. Také vybídlo Českou inspekci životního prostředí, která bude případné porušení zákona prověřovat.
Riziko je podle MŽP o to závažnější, že se nyní ptáci shromažďují před tahem do jižních krajin na místa, kde je jejich potrava, což jsou často právě hlodavci. \"Pokud tímto neuváženým krokem snížíme populaci přirozených predátorů hlodavců, v následujících letech se bude situace opakovat nebo bude dokonce ještě horší. Už dnes jsou stavy některých dravců a ptáků v zemědělské krajině kritické, a ministerstvo životního prostředí zvýšení jejich počtu podporuje různými dotacemi a záchrannými programy. Plošná aplikace jedů na polích je krok o 50 let zpět,\" dodala mluvčí úřadu Petra Roubíčková.