\"Zásyp slouží ke stabilizaci jámy, tak aby potom v budoucích letech nedošlo k nějaké destrukci a neohrožovala své okolí,\" uvedl závodní dolu Ivan Šimek.
Důl ve Sviadnově se budoval od roku 1963. Stal se součástí Závodu Staříč, který byl později přejmenován na Důl Paskov. Kromě Sviadnova měl Důl Paskov šachty ještě ve Staříči a frýdecko-místecké části Chlebovice a uhlí se v něm přestalo těžit 31. března 2017. Nyní se důl oficiálně jmenuje Útlum-Jih.
\"Na Frýdecko-Místecku měla těžební lokalita rozlohu 40 kilometrů čtverečních. Vytěženo bylo bezmála 47 milionů tun kvalitního černého koksovatelného uhlí. Konkrétně ve Sviadnově se těžilo v 17 štolách. Průměrně byly vysoké 1,1 metru a vytěžilo se tady 6,5 milionu tun uhlí,\" řekl Čelechovský.
Sviadnovský důl fungoval bezmála 30 let. V posledních letech sloužil pro větrání okolních dolů, ve kterých se ještě těžilo. \"Oficiálně 2. 5. 2014 byl vypnut hlavní ventilátor. Od té doby byl důl v konzervačním režimu a dnes začal být fyzicky likvidován,\" řekl mluvčí.
První, výdušnou jámu firma zasypává takzvaným nezpevněným zásypem, tedy štěrkem a hlušinou. \"Na dvoře je připraveno 25.000 metrů krychlových hlušiny a asi 3000 metrů krychlových kameniva,\" řekl Čelechovský.
Druhá, vtažná jáma se bude likvidovat odlišnou technologií. \"Nad nejvyšším patrem se dělá jámová zátka z betonu a nad ní se jáma postupně vyplní cemento-popílkovou směsí. Prostor pod tím bude sloužit na jímání metanu, který se potom odsud bude několik desítek let čerpat a používat stejným způsobem jako zemní plyn,\" řekl Šimek.
Obě jámy jsou široké 7,5 metru. Věž nad výdušnou jámou je národní kulturní památkou. Věž nad vtažnou jámou má být v budoucnu zbourána. Pozemek patří společnosti Green Gas, která bude i odčerpávat metan.
OKD už má připraven i harmonogram likvidace ostatních šachet bývalého Dolu Paskov, musí ale nejprve dostat povolení báňského úřadu k likvidaci důlního díla. \"Počítáme, že druhým bude důl v Chlebovicích a třetím důl ve Staříči. Výhledově by se mělo jednat asi o časový horizont do roku 2021,\" řekl Čelechovský.
V někdejším Ostravsko-karvinském revíru se už těží uhlí jen v karvinské části, a to v dolech ČSA, Lazy, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V Dole Lazy by měla těžba skončit ještě letos, postupný útlum čeká i ostatní doly. Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku, její loňská produkce činila 4,62 milionu tun. V dolech pracuje na 9000 lidí.