Spolu se sankcemi se také snížila těžba ropného kartelu OPEC a jeho spojenců, což rovněž přispělo k růstu poptávky po ruské ropě. \"V současnosti je nedostatek konkurenční těžší, kyselejší ropy kvůli sankcím vůči Íránu a Venezuele, ale také kvůli současné dohodě o omezení těžby mezi OPEC+,\" uvedla analytička firmy JBC Energy Konstantsa Rangelová. Výsledkem toho je, že cena uralské ropy stoupla výše, než cena severomořské ropy Brent.
USA oznámily sankce vůči Venezuele koncem ledna a zrušily zbývající výjimky na koupi íránské ropy od května. To způsobilo nedostatek těžké, kyselé ropy, kterou obě země vyvážejí a která je podobná ropě z Ruska. Přestože tato ropa je považována za méně kvalitní, některé rafinerie jsou postavené pro její zpracování a přechod na jinou jakost ropy by byl nákladný.
Výpočet agentury Bloomberg vychází z rozdílu ceny uralské ropy a ropy Brent ve sledovaném období ve srovnání s pětiletým průměrem. Agentura pro svůj výpočet využila údaje z obchodních terminálů, programů nakládky ropy ruských přístavů a informace od společnosti S&P Global Platts.