Pobíráte stravenky od zaměstnavatele? Jste s nimi spokojeni? Nebo byste raději dostali peníze na ruku? Vláda se chystá omezit používání stravenek, jaké jsou její argumenty?
- Kdo chce zrušit stravenky?
- Kdy budou stravenky zrušeny?
- Co nahradí systém stravenek?
- Jaké jsou výhody zrušení stravenek?
- Proč stravenky nerušit?
Přestanou zaměstnanci obědvat bez stravenek? Podle zastánců stravenek ano....
Kdo chce zrušit stravenky?
Nebojte, zatím se o úplném zrušení stravenek nemluví, ale v budoucnu k němu nejspíše dojde. Stravenky by rádi upozadily vládní strany ANO a ČSSD v připravovaném daňovém balíčku. Peníze, které by zaměstnavatelé chtěli vydat na stravenky, mohou poslat přímo na účet zaměstnance (bez odvedení sociálního a zdravotního pojištění) nebo by nadále mohli zaměstnanci pobírat stravenky. Jedná se spíše o mezikrok k postupnému zrušení stravenek.
Kdy si budete moci vybrat stravenky či peníze?
Připravovaný vládní daňový baliček bude platit nejdříve od roku 2021 a bude nejspíše zahrnovat i zrušení superhrubé mzdy a zeštíhlí daňový systém tak, aby byl jednodušší. V rámci zjednodušení mají být zrušeny stravenky, ale i další výhody pro daňové poplatníky (odečtení úroky z hypotéky z daňového základu).
Jaká je alternativa ke stravenkám?
Zaměstnavatelé si budou moci vybrat, jakým způsobem budou zaměstnancům přispívat na stravování. Jak zmiňujeme výše, první možností budou klasické stravenky a druhou možností budou přímo peníze na stravování ke mzdě (o stejné hodnotě jako stravenky). Vláda si tím slibuje vynechání "nadbytečného" kroku - vydávání a autorizace stravenek, což vítá řada pohostinství.
Čtěte také:
Jak je ze stravenek odváděno DPH
Jaké jsou výhody zrušení stravenek?
Stravenky jsou podle mnohých pouze komplikací daňového systému, který zbytečně rozšiřuje již tak bujný a nepřehledný daňový systém.
Stravenky jsou časově omezeny a jestli si je zaměstnanec někam založí, tak mu mohou projít (v řádech měsíců) a ze zaměstnaneckého bonusu je bezcenný cár papíru. Stravenky, které nejsou vráceny, mají ročně hodnotu přibližně 150 milionů korun, a je to vlastně dar pro vydavatele stravenek od nepozorných zaměstnanců (či zaměstnavatelů). Stravenky jsou tedy nesystémové a pouze přidělávají zbytečný mezikrok, který nakonec zaplatí zaměstnanci a zaměstnavatelé.
Tip: Co dělat s propadlými stravenkami?
V dnešní době již přibližně třetina restaurací odmítá stravenky přijímat, protože za ně musí odvádět provize vydavateli stravenek, které se dle odhadů různí a pohybují se nejspíše mezi 5 až 15 %, což nakonec vždy zaplatí konečný zákazník (zaměstnanec).
Novinka navíc stávající systém neruší, ale pouze ho rozšiřuje o možnost volby a všichni ti, kteří kopou proti této změně a straší zhoršeným zdravím zaměstnanců, úbytkem kantýn, restaurací, jsou nejspíše nějak napojeni na stravenkový byznys, kterým se ročně protočí miliardy korun.
Každoročně z Česka dle Ministerstva financí odvedou vydavatelé stravenek přibližně 600 milionů korun.
Tip: E-stravenky šetří čas a peníze
Proč stravenky nerušit?
Hlavními důvody, proč stravenky nerušit je ten, že se jedná o poměrně funkční systém, který ovšem pouze supluje roli peněz.
Stravenky mají tu výhody pro firmy, že jsou daňově uznatelný náklad.
Častým argumentem je ten, že stravenky motivují zaměstnance k pravidelnému jídlu, což pozitivně působí na pracovní výkon i zdraví zaměstnance.
Dalším argumentem je rušení restaurací, kantýn a další stravovacích zařízení, které jsou na poledních obědech pro zaměstnance závislé. Část takovýchto zařízení může zaniknout, ale v dnešní době nedostatku lidí v tomto sektoru to není z hlediska trhu příliš velký problém.
Kdo brání systém stravenek?
Odpůrci zrušení stravenek až příliš často debatují zdravím zaměstnanců. Zaměstnanci nyní ztratí motivaci k chození na zdravý oběd, na čas odpočinku a nabrání síly do další práce. Nějak podobně zní argumenty veskrze všech zástupců firem, které vydávají stravenky, ale co je ještě horší i šéfa odborů Josefa Středuly, předsedy ČMKOS, který by si měl uvědomit, že provizi ze stravenek nakonec vždy zaplatí zaměstnanci (od zaměstnavatele kvůli provizi dostanou méně a v restauraci zaplatí provizi v rámci ceny oběda). Na čí straně je předseda odborů, je v tomto případě nezodpovězenou otázkou, ale jeho komentáře to jasně naznačují.
Navíc neustálé omílání argumentů útočící na zdraví člověka již z dálky smrdí populismem. Stravenka nezaručuje zdravý oběd, v praxi se za ni dá koupit smažák, mražená pizza i tuzemák. Nakonec dodejme, že zaměstnanci nejsou hloupá stvoření a záleží jen na nich, jak s penězi naloží a ten, kdo si chce zajít na oběd, si na oběd zajde a ten kdo si chce místo oběda koupit cigarety či vodku, si jej koupí i za stravenky.
Zatím není znám přesný návrh zákona, tak uvidíme, kdy budeme místo stravenek dostávat peníze rovnou na účet.