\"Nově se budou podporovat pouze projekty s vysokou přidanou hodnotou s přesahem do výzkumu a vývoje. Vycházíme přitom ze současného stavu ekonomiky a jsme v souladu se schválenou inovační strategií, která je základem připravované Národní hospodářské strategie,\" řekl již dříve ČTK vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).
Výše nároků na státní rozpočet by podle propočtů úřadu měla dosahovat nejvýše 3,14 miliardy korun ročně proti současným 4,35 miliardy korun. Současně veškeré investiční pobídky budou podléhat schválení vládou, píše se v materiálu.
Projekty technologických center a center strategických služeb, které se vyznačují potřebou vysokého podílu vzdělané pracovní síly, budou proti výrobním investicím zvýhodněny lepší dostupností finančních příspěvků na úkor slevy na dani.
Nové nastavení podmínek také umožní více podporovat české firmy. Podle MPO budou pro menší podniky investiční pobídky lépe dostupné, protože se zmírní vstupní požadavky na investice proti požadavkům na investice velkých podniků. Menším podnikům bude také nadále udělována vyšší míra veřejné podpory.
Aby se Česká republika rozvíjela vyváženě, budou podle materiálu investiční pobídky směřovat do hospodářsky problémových regionů, které vymezila vláda usnesením. V těchto regionech nebudou firmy muset prokazovat, že jejich činnost má vyšší přidanou hodnotu, a také jim budou sníženy požadavky na hodnotu provedených výrobních investic.
Současná široká dostupnost investičních pobídek ve výrobě nemotivuje podle MPO společnosti k investicím do náročnějších aktivit. Nová kombinace podmínek by podle návrhu měla posílit mezinárodní konkurenceschopnost Česka. Zároveň MPO předpokládá, že změny nebudou tak náročné na státní rozpočet jako doposud, protože očekává, že počet žádostí o investiční pobídky z výroby s nižší přidanou hodnotou klesne.