Cena, kterou Amgen za lék hodlá zaplatit, je podle analytiků i investorů poměrně vysoká a také vyšší, než se očekávalo. Akcie společnosti Amgen nicméně dnes v reakci vzrostly o zhruba tři procenta, stejně jako akcie Bristol-Myers i Celgene.
Společnost Bristol-Myers v červnu oznámila, že Otezlu prodá, aby zmírnila obavy vznesené Federální obchodní komisí (FTC) kvůli postavení na trhu. Spojením Bristol-Myers a Celgene vznikne farmaceutický gigant s významnými aktivitami v oblasti léčby rakoviny. Analytici v té době očekávali, že lék Otezla bude prodán za zhruba osm až deset miliard dolarů. Bristol-Myers uvedla, že o přípravek od počátku jevilo značný zájem několik potenciálních kupujících.
Tržby z prodeje Otezly loni činily 1,61 miliardy dolarů a Amgen předpokládá, že v příštích pěti letech prodej léku poroste nejméně dvojcifernými čísly. Očekává rovněž, že díky daňovým výhodám se skutečná cena za Otezlu sníží o 2,2 miliardy na 11,2 miliardy dolarů.
Analytik Geoffrey Porges ze společnosti SVB Leerink nicméně upozorňuje, že FTC by dohodu Amgenu a Celgene nemusela schválit, protože Amgen má již významné postavení ve stejné oblasti onemocnění. Podle podmínek dohody Amgen získá lék Otezla a s ním spojené duševní vlastnictví včetně přidružených aktiv a závazků.