Index nálady německých spotřebitelů na měsíc září zůstal beze změny na 9,7 bodu po předchozích třech měsíčních poklesech za sebou. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali další pokles, a to na 9,6 bodu.
Průzkum ukázal, že mezi spotřebiteli se zvýšila ochota utrácet, zhoršila se však očekávání ohledně budoucího vývoje. Index očekávání u osobních příjmů sice klesl jen mírně, index ekonomických očekávání se ale propadl až na nejnižší úroveň od začátku roku 2013.
\"Obchodní konflikty se Spojenými státy a hrozba cel pro německý export společně s pokračujícími jednáními o brexitu a vyhlídkami na brexit bez dohody znamenají, že spotřebitelé vidí v Německu zvýšené riziko recese,\" uvedl institut.
Výdaje domácností jsou v posledních letech hlavním motorem růstu německé ekonomiky. Podporu nacházejí v rekordní zaměstnanosti, růstu reálných mezd a v nízkých nákladech na půjčky.
Spolkový statistický úřad nicméně tento týden potvrdil, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí klesl o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.