Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,7 procenta, stejně jako v prvních třech měsících letošního roku. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt vyšší o 0,7 procenta. \"Tahounem růstu byla hlavně domácí poptávka,\" uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
\"V rámci Evropy je růst české ekonomiky stále nadprůměrný. Na jedné straně jsou sice rychle rostoucí ekonomiky jako Rumunsko (4,6 procenta), Maďarsko (5,1 procenta) či Polsko (4,1 procenta). Na opačném pólu se ocitlo Německo, kde růst zpomalil na pouhých 0,4 procenta, a stagnující Itálie,\" uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Hlavním tahounem růstu podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského zůstala spotřeba domácností. \"Dobrá kondice tuzemských domácností tak prozatím tlumí stagnaci německé ekonomiky a obecně nepříznivé vnější prostředí,\" uvedl.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že ve třetím čtvrtletí může ekonomickou aktivitu ještě do jisté míry udržovat předzásobování před brexitem. \"Čtvrté čtvrtletí ale bude pro firmy ve zpracovatelském průmyslu bez ohledu na formu či načasování brexitu poměrně těžké,\" uvedl.
Ve světle slábnoucí evropské ekonomiky a pravděpodobné německé recese jsou podle ekonoma ČSOB Petra Dufka výsledky české ekonomiky velmi dobré. I podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila lze současný růst stále považovat za solidní, i když česká ekonomika je již za vrcholem hospodářského cyklu a postupně zpomaluje, což je podle něj do značné míry ovlivněno vývojem v zahraničí.
\"Druhá polovina roku představí odlišný příběh. Očekáváme další zpomalení globální ekonomiky, které postupně stáhne i domácí ekonomiku,\" uvedl Táborský.