Všech 14 členů kartelu těžilo 29,61 milionu barelů denně. To bylo o 80.000 barelů denně více než v červenci, kdy byla těžba nejnižší od roku 2014.
Skupina OPEC+ zahrnující OPEC, Rusko a další světové těžaře ropy mimo OPEC se loni dohodla, že sníží v letošním roce těžbu o 1,2 milionu barelů denně. Z toho těžba OPEC má klesnout o 800.000 barelů denně. Tento údaj se ale vztahuje pouze na 11 členů kartelu, kteří musejí dohodu plnit. Výjimku z plnění dohody mají Írán, Libye a Venezuela. Platnost dohody byla minulý měsíc prodloužena do března 2020.
Členové OPEC plnili podle propočtů Reuters tento měsíc dohodu o omezení těžby na 136 procent. To znamená, že těžili o 36 procent méně, než jim dohoda dovoluje. Dvě ze tří zemí, které dohodu plnit nemusí, snížily těžbu.
K růstu nejvíce přispěla Nigérie, největší vývozce ropy v Africe. Ta usiluje o zvýšení kvóty v rámci kartelu a v srpnu nejvíce ze všech zemí překračovala stanovený limit. Vysoký podíl na růstu měl také Irák, který výšil vývoz z polí na severu i jihu. Mírně stoupla také těžba v Libyi, kde byla obnovena těžba z největšího pole v zemi, a v Kuvajtu. Ten však stále těží méně, než mu povoluje kvóta.
Největší pokles těžby naopak zaznamenal Írán kvůli sankcím USA. Sankce snižují i těžbu ve Venezuele. Saúdská Arábie, která je největším producentem v rámci kartelu a těží pod stanovenou kvótou, dále mírně snížila těžbu.