Index aktivity zpracovatelského průmyslu klesl na 49,1 bodu z červencových 51,2 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od ledna 2016. Zároveň sestoupil pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
Analytici v anketě agentury Reuters srpnovou hodnotu indexu odhadovali na 51,1 bodu.
Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že tempo růstu ekonomiky USA v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na dvě procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.
Velká část analytiků podle agentury AP předpokládá, že hospodářský růst v USA bude zpomalovat rovněž ve druhé polovině roku. Prezident Donald Trump přitom slíbil, že zajistí, aby americká ekonomika dlouhodobě rostla zhruba tříprocentním tempem. V prvním pololetí činilo tempo hospodářského růstu 2,6 procenta.
Americká centrální banka (Fed) koncem července ve snaze podpořit hospodářský růst snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,00 až 2,25 procenta. Bylo to první snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let minulého století.