\"Stavebnictví má šanci udržet si solidní tempo i v dalších měsících díky solidní zásobě soukromých i veřejných zakázek. Překážkou pro další růst může být nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců, zásoby materiálu a kvalitně připravených projektů,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda zmínil, že v červenci se dařilo zejména inženýrskému stavitelství, které vzrostlo o více než desetinu. Tvoří ho hlavně výstavba dopravní infrastruktury. \"Nezklamalo ani pozemní stavitelství, které vzrostlo o pět procent. Počet dokončených bytů do konce července byl nejvyšší od krizového roku 2009. Stavebnictví z makroekonomického pohledu do určité míry kompenzuje slábnoucí průmysl. Stavební produkce by mohla růst i výrazněji, neboť poptávka je silná. Nabídková strana je však omezená nedostatkem kapacit typu vhodné pracovní síly,\" doplnil Kovanda.
Poptávku podle něj zvyšuje i čerpání evropských dotací, které s blížícím se koncem programového období 2014 až 2020 zesiluje. Za celý rok očekává růst stavebnictví o 4,5 procenta. Loni vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003.
\"Ještě loni touto dobou rostlo stavebnictví dvojcifernými tempy. Kapacita sektoru je ale v současné době vyčerpaná, a tak i přes převis poptávky nad nabídkou není možné výstup zvyšovat. Z výsledků za prvních sedm měsíců je již zřejmé, že dynamiku loňského roku sektor neudrží. Za celý rok očekáváme růst o necelá čtyři procenta,\" uvedla dále analytička Komerční banky Jana Steckerová. Letos do konce července stavebnictví vzrostlo o 3,4 procenta, když pozemní stavitelství stouplo o 2,4 procenta a inženýrské o 6,6 procenta.
\"Růst stavební výroby se zatím opírá o všechny klíčové segmenty, tedy výstavbu bytů, nebytových budov a infrastruktury. U nebytových budov se ovšem již řadu měsíců zmírňuje příliv hodnoty nově povolených staveb a po očištění o cenové vlivy je tato hodnota již pod loňskou skutečností,\" dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pro letošek očekává růst stavebnictví o pět procent.