Uchazečů o práci v srpnu nepatrně ubylo, počet se proti červenci snížil o 331. V srpnu se do evidence úřadů práce nově přihlásilo 34.105 lidí, odešlo naopak 34.436 uchazečů. V hojnějším počtu přicházeli absolventi škol. Ke konci srpna bylo bez práce 5944 bývalých studentů, tedy o 818 víc než před měsícem a o tisíc méně než koncem loňských prázdnin.
Nabídka volných pracovních míst se opět rozšířila, zaměstnavatelé nabízeli v srpnu 350.564 pozic. U tří čtvrtin z nich uváděli, že by na ně přijali i pracovníky ze zahraničí. Nejvíce volných pozic bylo v Praze. Největší zájem byl o dělníky na stavbu budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních aut, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky, svářeče či kuchaře. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také odborníci v informačních technologiích.
Situace na trhu práce podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové odpovídá dlouhodobé situaci i ročnímu období, ovlivňuje ho dobrá kondice české ekonomiky a sezonní práce. V plném proudu jsou zejména práce ve stavebnictví, lesnictví, zemědělství, rostlinné výrobě, cestovním ruchu a gastronomii.
\"V příštích měsících by se podíl nezaměstnanosti mohl ještě nepatrně snížit, čímž však dosáhne patrně své nejnižší hodnoty. Vzhledem ke zpomalování globální ekonomiky předpokládám, že nezaměstnanost v letošním roce již dosáhne svého dna,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
V celostátním srovnání je nejnižší nezaměstnanost v Jihočeském a Pardubickém kraj, a to shodně 1,9 procenta. Následuje Praha s dvěma procenty. V Jihočeském kraji navíc v srpnu bylo 20.365 volných pracovních míst, tedy nejvíc od založení úřadu práce.
Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti vykázaly Moravskoslezský kraj (4,2 procenta), Ústecký kraj (3,8 procenta) a Jihomoravský kraj 3,3 procenta).