Průmyslové ceny od letošního května postupně zpomalují růst, analytici to přičítají zejména klesajícím cenám ropy na světových trzích. I v srpnu ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů meziročně klesly, a to podle statistiků výrazně. Dnes je ale cena ropy v reakci na sobotní útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii nejvyšší za poslední čtyři měsíce. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu.
Mezi průmyslovými výrobci zvyšovali ceny zejména energetici a plynaři, a to o 7,7 procenta meziročně. Výrobci potravin, nápojů a tabáku zvýšili ceny o 3,7 procenta, z toho zpracovatelé masa o 9,6 procenta. Vyšší ceny proti loňskému srpnu měli i výrobci nábytku, plastového zboží či těžaři. Pokles cen kromě rafinérií zaznamenali i výrobci chemických látek. Proti červenci se produkční ceny zvedly o desetinu procenta.
Výrazné zpomalení cen statistici zaznamenali v srpnu u zemědělců. \"Ceny zemědělských výrobců byly meziročně vyšší o 4,1 procenta. Ceny raných brambor vzrostly o téměř 76 procent, ovoce přes 22 procent a ceny zeleniny o 18,4 procenta. V živočišné výrobě se zvýšily především ceny jatečných prasat, a to o 25 procent. Přesto se jednalo oproti minulému měsíci o výrazné zpomalení,\" uvedl vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ Jiří Šulc. V meziměsíčním srovnání se ceny zemědělských výrobců snížily o šest procent, podepsaly se na tom zejména o 19 procent levnější brambory.
Ceny stavebních prací se podle odhadů statistiků zvýšily v srpnu meziročně o 3,8 procenta po červencovém růstu o 3,9 procenta. Ceny materiálů byly vyšší o 3,2 procenta.
Ceny tržních služeb pro podniky zrychlily v srpnu meziroční růst na 2,7 z červencových 2,5 procenta. Vzrostly zejména ceny za zprostředkování zaměstnání (o 9,8 procenta), ale také za zajištění penzijního financování, pojištění, reklamy či průzkum trhu.