E.ON, který kupuje majetek innogy v rámci složité dohody o výměně majetku s německou energetickou společností RWE, smí převzít část majetku innogy, pokud splní určité podmínky. Mezi ně patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice.
Ani takovéto a několik menších podobných opatření ale v Německu neuspokojilo všechny. Udo Sieverding ze spotřebitelské centrály v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko je přesvědčen, že podmínky Evropské komise byly příliš mírné. E.ON se totiž nemusí vzdát například podílů v městských firmách nebo v regionálních prodejcích energie.
\"Konkurence a inovace půjdou stranou - spotřebitelé a průmyslová lokalita Německo budou muset dohromady nést následky,\" míní prodejce ekologického plynu a elektřiny Lichtblick. Rozhodnutí EK podle této firmy povede k zásadním změnám na německém energetickém trhu.
Kritici se najdou i mezi politiky. Například podle europoslankyně Zelených Jutty Paulusové se transakcí mezi společnostmi E.ON a RWE sníží možnost výběru pro zákazníky. Naopak politik německých vládních křesťanských demokratů Joachim Pfeiffer transakci vítá. Přispěje podle něj k tomu, že na německém a evropském trhu bude znovu silný hráč.