Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že rada se k debatě o možném zvýšení úrokových sazeb vrátí na příštím listopadovém měnovém zasedání. V listopadu totiž bude mít rada k dispozici novou makroekonomickou prognózu. \"Nebyla to jednoduchá debata, ten poměr hlasování to částečně vyjadřuje. Rozhodně to ale nebyla debata o tom, jestli budeme snižovat sazby. Byla o tom, jestli sazby mírně zvýšit, nebo zachovat,\" uvedl Rusnok. Při posledním měnovém jednání v srpnu hlasovalo pro sazby beze změny všech sedm členů rady.
Čistě z pohledu vývoje domácí ekonomiky by bankovní rada mohla podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera úrokové sazby zvýšit. \"Vývoj v zahraničí však v tuto chvíli představuje výrazné riziko, které přesvědčilo radní měnovou politiku raději nezpřísňovat,\" uvedl. Pokud by po zvýšení sazeb následovalo citelnější zpomalování domácí ekonomiky v souvislosti s vývojem v zahraničí, vystavila by se podle něj ČNB kritice a negativnímu reputačnímu riziku, že vývoj nepředvídala. Podle Seidlera i dalších ekonomů je v tuto chvíli nejpravděpodobnějším scénářem dlouhodobější stabilita úrokových sazeb.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
Rada dnes podle Rusnoka neprobírala možnost odprodeje části výnosů z devizových rezerv.