V praxi to bude znamenat, že například truhlář, který přijede k zákazníkovi domů namontovat poličku a za své služby obdrží hotovost, musí vystavit účtenku s unikátním číselným kódem, který mu obratem zašle Finanční správa. Řadě řemeslníků se teď nejspíš podlamují kolena, při představě, že si budou muset pořídit velkou a drahou pokladnu, a tu budou nosit s sebou společně se svým nářadím. Není ale třeba se děsit, existuje jednoduché a dostupné řešení, kterým se evidenci tržeb vyhnete.
Na platbu kartou přes mobil se EET nevztahuje
Pokud se nechcete zatěžovat elektronickou pokladnou, k přijímání plateb kartou od zákazníků vám stačí obyčejný chytrý mobilní telefon. Jak je to možné? Přijímat bezhotovostní platby totiž umožňuje mobilní aplikace společnosti Trisbee.
“Naše aplikace je zcela zdarma a každý si ji může do svého telefonu stáhnout v AppStoru nebo v Google Play. Pokud ji má prodejce i zákazník ve svém telefonu, mohou si mezi sebou jednoduše poslat peníze, aniž by potřebovali terminál,” vysvětluje František Havlín, spoluzakladatel společnosti Trisbee, která aplikaci nabízí.
Aplikace má licenci od ČNB a v současné době ji používá více než 5 tisíc uživatelů. Výhodou je vedle jednoduchosti této platební metody i to, že obchodník nemusí platit žádné měsíční ani zřizovací poplatky. “Z každé platby si strháváme pouze 1,9 procenta z posílané částky a méně, v závislosti na obratu,” dodává Matěj Turek, druhý spoluzakladatel.
Tip: Příští rok se sníží sazba DPH u e-knih, vodného a stočného či piva
Elektronické pokladny i pro stánkaře
Novela zákona o EET se dotkne také stánkařů, kteří prodávají zboží s sebou, tedy nápoje do kelímku, pizzu do krabice apod. Pro ně ale nemusí být aplikace v chytrém telefonu ideální, protože zde lidé často platí hotově a tím pádem je nutné vydat účtenku, což telefon neumí. Sofistikovanější řešení nabízí například česká společnost Storyous, která poskytuje komplexní pokladní systémy hotelům a restauracím, ale také právě stánkařům.
“Pro tyto typy provozu máme malé tablety v dřevěném stojánku v kombinaci s tiskárnou. Toto řešení zabírá minimum místa a přitom poskytuje všechny funkce a výhody našeho pokladního systému,” vysvětluje šéf Storyous Igor Třeslín a připomíná, že na pořízení systému pro splnění povinnosti EET přispívá stát živnostníkům jednorázově 5 tisíc korun.
“Skrze náš systém navíc majitelům poskytujeme data a analýzy, které usnadňují činnost a umožňují efektivnější řízení provozu. Stánkařům se může hodit třeba přehled prodeje produktů a jeho vývoj v průběhu dne, který jim může pomoci například s optimalizací zásobování,” doplňuje Třeslín.
Menší podnikatelé mohou ovšem využívat i tzv. offline módu EET, který je poměrně snadný.
Rozšíření EET i změny v DPH, které byly společně s novelou schváleny, začnou platit 1. dubna nebo 1. května roku 2020, podle toho, kdy novela vyjde ve sbírce zákonů.
Zdroj: ShrtCut Studio s.r.o.