Od jara 2020 měla začít platit elektronická evidence tržeb i pro podnikatele, kteří patří do 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb (EET). Nicméně kvůli pandemii koronaviru byla poslední vlna odložena až na 1. ledna 2023.
- Odklad poslední vlny EET a pozastavení EET
- Koho se dotknou další vlny EET platné od roku 2023?
- Jak bude vláda tyto podnikatele zvýhodňovat?
- O kolik se sníží DPH u vybraných výrobků a služeb?
- Jak se připravit na EET?
Elektronické evidenci tržeb jen tak někdo neunikne
Zdroj: Shutterstock
Odklad poslední vlny EET a pozastavení EET na 1. leden 2023
Bylo schváleno posunutí zavedení poslední vlny EET na 1. ledna 2023.
Navíc pro všechny podnikatele, kteří evidují své tržby v rámci EET, bude elektronická evidence tržeb přerušena do začátku roku 2023.
Koho se budou další vlny EET platné od roku 2023 týkat?
Na zavedení EET se mohou "těšit" advokáti, taxikáři i poskytovatelé zdravotní péče. Ty všechny nová vlna EET postihne, protože se vztahuje opravdu na širokou škálu profesí, jejichž výčet je velmi dlouhý - například zemědělci, lesníci, zedníci, mechanici, ale i švadleny, truhláři, elektrikáři či instalatéři.
Jaké budou kompenzace pro tyto podnikatele?
Podnikatelé spadající do nových vln EET se mohou těšit na jednorázovou slevu na dani z příjmů fyzických osob, a to ve výši 5 000 Kč. Další berličkou je nižší DPH u řady výrobků a služeb, které nabízejí podnikatelé, jenž budou nově spadat pod EET.
O kolik a u čeho se sníží DPH?
Sazba daně z přidané hodnoty (DPH) se sníží na 10 % u některých produktů - například u točeného piva, vodného a stočného, či u e-knih.
Nižší sazbu DPH budou odvádět také poskytovatelé domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany, či kadeřníci a holičky.
Jak se připravit na EET?
Podnikatelé by se neměli nechat zaskočit další vlnou EET a již dopředu se na ni připravit. Určitě dopředu vyzkoušejte jednu z aplikací EET v mobilu, které můžete vyzkoušet zdarma nebo rovnou využít jednu z free verzí. Rovněž se podívejte po nějaké přenosné termotiskárně.
Navíc, jestliže splníte podmínky, tak mohou být v offline režimu, který bude pro řadu z podnikatelů schůdnější cestou k evidenci tržeb.
Offline režim jen pro ty nejmenší
Malí podnikatelé budou mít menší úlevu v podobě tzv. offline režimu, díky kterému mohou vystavovat účtenky z bloku. Tyto účtenky si podnikatelé vyzvednou na finančním úřadě a po pracovní době zaevidují údaje o počtu vydaných a stornovaných účtenek a o výši tržby. Na konci čtvrtletí se následně daný formulář pošle na finanční úřad.
Výhodu offline režimu nicméně mohou využívat jen ti podnikatelé, kteří splňují následující omezení:
- roční příjem v hotovosti nesmí přesáhnout 600 000 Kč,
- podnikatel musí být poplatníkem daně z příjmů fyzických osob či poskytovatelem zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění,
- nemůže být plátcem DPH,
- nesmí zaměstnávat více než 2 zaměstnance.
Vyplatí se vůbec zavádění pokladen státní pokladně?
To nikdo neví. Přestože ministerstvo financí tvrdí, že se v předešlých vlnách vybralo na DPH více, tak analytik Michal Škop aplikoval vzorec ministerstva financí (na měření účinnosti EET) také na obory, kde EET dosud zavedena nebyla. A výsledkem bylo to, že i v těchto oborech se výběr daní zvýšil.
Nyní se navíc zavedení EET týká veskrze malých podnikatelů, řemeslníků a řady manuálně pracujících. V průzkumu jednoho z poskytovatelů pokladních systémů ovšem vychází najevo, že kvůli rozšíření EET hrozí odchod řady starších podnikatelů do důchodu. Starší podnikatelé v (před)důchodovém věku, než aby zaváděli platební terminál, tak volí odchod do důchodu či přechod do zaměstnaneckého poměru.
Což pro stát bude výhodnější skrze odvody na zdravotním a sociálním pojištění. Ovšem řemeslníků je na trhu velký nedostatek a jejich průměrný věk se zvyšuje a nejspíše i bude zvyšovat. Navíc mít velké množství malých podnikatelů, kteří se starají veskrze sami o sebe, je pro každou tržní ekonomiku zdravý základ.
No, ale "všetcí kradnů" a na papírovou účtenku se tedy můžeme těšit nově i u kadeřníka, řemeslníka i advokáta.