Nová vlna elektronické evidence tržeb (EET) dopadne na vybrané podnikatele v květnu 2020. Jak se na ni připravit a kolik podnikatele zavedení EET bude stát, se dočtete v našem článku.
- Kdo bude muset zavádět EET?
- Jak se mají podnikatelé připravit na EET?
- Jaké budou náklady na EET?
- Kdo může využít offline režimu?
Účtenky budou muset od jara 2020 vydávat i hodinové manželky a manželé.
Kteří podnikatelé budou muset zavádět EET od května 2020?
Zavést EET bude mít povinnost celá řada podnikatelských činnosti, například zemědělci, taxikáři, truhláři, švadleny, kadeřnice či poskytovatelé zdravotní péče.
Jak se mají podnikatelé připravit na EET?
Podnikatelé by se neměli nechat zaskočit další vlnou EET a již dopředu se na ni připravit. Určitě dopředu vyzkoušejte jednu z aplikací na EET v mobilu, kterou můžete vyzkoušet zdarma nebo rovnou využít jednu z free verzí. Rovněž se podívejte po nějaké přenosné termotiskárně a vyhlédněte si tu, která vám bude vyhovovat.
Navíc, jestliže splníte podmínky, tak mohou být v offline režimu, který bude pro řadu z podnikatelů schůdnější cestou k evidenci tržeb.
Kolik to bude podnikatele stát?
K EET budete potřebovat mobil, tablet či počítač, dále program na elektronickou evidenci, tiskárnu a internet.
Ceny mobilních telefonů se pohybují od pár tisíc nahoru, můžete si nainstalovat aplikaci zdarma a vytisknout ji na přenosné tiskárně, jejichž ceny se pohybují kolem dvou tisíc korun.
Aplikaci můžete mít také na tabletu či notebooku, ale pro řadu profesí je mobil nejjednodušším řešení.
Jestliže máte povolání, kde hodně cestujete, tak zajisté budete potřebovat internet všude a dostatečné množství mobilních dat, proto počítejte s měsíčními náklady za služby mobilního operátora v rozmezí 500 Kč až 1 000 Kč.
Roční náklady na zavedení EET se tedy budou pohybovat minimálně kolem 7 000 Kč až 15 000 Kč. Jestliže budete muset pořizovat nový mobil, tablet či počítač, tak budou zajisté ještě vyšší.
Ti nejmenší podnikatelé se ovšem mohou vyhnout těmto nákladům díky takzvanému offline režimu.
Pomůže vám stát pokrýt náklady na EET?
Náklady na zavedení EET budou pro podnikatele v řádů tisíců až deseti tisíců korun, proto se vláda rozhodla kompenzovat tyto náklady jednorázovou slevou na dani z příjmů fyzických osob, a to ve výši 5 000 Kč.
Navíc u řady zboží a služeb bude snížena sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na 10 %. Jedná se například o točené pivo, vodné a stočné, či u e-knih.
Nižší sazbu DPH budou odvádět také hodinoví manželé, kadeřníci, poskytovatelé domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany.
Naopak původně avizované snížení DPH pro květinářky se nekoná, protože toto snížení sazby zavánělo střetem zájmů premiéra Babiše.
Offline režim - vykoupení pro malé podnikatele
Pro malé podnikatele, kteří dělají většinou sami na sebe, může být menší úlevou tzv. offline režim.
Ten mohou využívat ti podnikatelé, jenž budou splňovat následující omezení:
- roční příjem v hotovosti nesmí přesáhnout 600 000 Kč.
- podnikatel musí být poplatníkem daně z příjmů fyzických osob či poskytovatelem zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
- nemůže být plátcem DPH.
- nesmí zaměstnávat více než 2 zaměstnance.
Jestliže podnikatel splňuje tyto podmínky, tak může ušetřit za pokladnu i mobilní data a může vydávat účtenky z bloku, které si vyzvedne na finančním úřadě.
Po provedené práci vystaví tuto schválenou účtenku a může pokračovat v další práci. Nakonec pracovního dne zaeviduje všechny vydané a stornované účtenky a také výši tržeb do formuláře od finančního úřadu.
Následně bude mít povinnost tento formulář na konci čtvrtletí odeslat na finanční úřad.
Co všechno budete muset uvádět na účtence?
Jestliže budete v offline režimu, tak budete muset na vaší účtence povinně uvádět tyto údaje:
- DIČ (daňové identifikační číslo) jestliže její část netvoří rodné číslo,
- datum a čas přijetí tržby nebo vystavení účtenky, pokud je vystavena dříve,
- celkovou částku tržby v české měně,
- označení provozovny, ve které je tržba uskutečněna, pokud má podnikatel více než 1 provozovnu.
Dále budou muset podnikatelé v offline režimu mít uvedenou informační ceduli u pokladny s oznámením:
„Podle zákona o evidenci tržeb prodávající eviduje tržby ve zvláštním režimu a je povinen vystavit kupujícímu účtenku z bloku účtenek.“