Daň z nabytí nemovitostí působí jako koule u nohy pro řadu rodin a i přes snahu opozičních politiků a Senátu se jí nedaří snížit, natož zrušit. Ovšem v zákoně existují možnosti, kdy je kupující od této daně osvobozen.
- Jaká je výše daně z nabytí nemovitosti?
- Do kdy se musí podat daňové přiznání?
- Příklady, kdy nemusíte daň z nabytí nemovitosti platit
- Jaké doklady přiložit k DP k dani z nabytí nemovitosti?
- Nezapomeňte na daň z nemovitosti
Daň z nabytí nemovitosti - kdy se od ni můžete osvobodit?
Zdroj: Shutterstock
Jaká je výše daně z nabytí nemovitosti?
Výše daně z nabytí nemovitosti je stanovena na 4 % z ceny nemovitosti. Daň z nabytí nemovitosti platí vždy kupující.
Minulý rok na dani z nabytí nemovitosti stát vybral 13,6 miliardy. Tohoto příjmu se státu prostě špatně zbavuje, což dokazuje i poměrně časté a neúspěšné snahy o zrušení této daně.
Jestliže tedy kupujete starší byt či dům, tak již dopředu počítejte s touto daní. Při cenách bytů ve městech či domů na vesnicích ležících poblíž velkých měst se vám to může prodražit.
Například za byt či dům v hodnotě 5 milionů zaplatíte daň v hodnotě 200 000 Kč. Matematika je v tomto směru jednoduchá, co milion korun kupní ceny, to 40 tisíc korun nárůst daně.
A najednou máte po dovolené, tedy po několika dovolených.
Do kdy se musí podat daňové přiznání
Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti musíte podat na finanční úřad do konce 3. kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém došlo k vkladu vlastnického práva na katastru.
Daňové přiznání podáváte na finanční úřad v tom obvodu, do kterého spadá vámi zakoupený objekt. Nemusí se tedy jednat o finanční úřad v místě vašeho bydliště.
Tip: Formulář přiznání k dani z nabytí nemovitosti
Kdy budete od dani z nabytí nemovitosti osvobozeni? 5 příkladů vám to ukáže
Naštěstí zákon v některých případech umožňuje být osvobozen od daňové povinnosti odvodu daně z nabytí nemovitosti. Jedná se o nákup novostavby (domu i bytu), dále o převod z družstevního na osobní vlastnictví či při nabytí nemovitosti darováním či děděním. Při bezúplatném nabytí nemovitosti (děděním či darováním) nemusíte podávat daňové přiznání, ale jinak musíte podat daňové přiznání a v něm uvést zákonné důvody, proč je vaše nemovitost od daně z nabytí nemovitosti osvobozena.
Novostavba od developera a daň z nabytí nemovitosti
Pan Michal koupil od developera nově zkolaudovaný domek. Jestliže se jedná o novostavbu (do 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání), tak budete od daně z nabytí nemovitosti osvobozeni. Musí se rovněž jednat o první úplatné nabytí domu či bytu.
Pan Michal tedy bude od placení daně z nabytí nemovitosti osvobozen. Jestliže by dům byl přeprodán, například skrze realitní kanceláře, tak by pan Michal musel zaplatit daň z nabytí nemovitosti, protože by se nejednalo o první úplatné nabytí domu.
Byt v rodinném domě a daň z nabytí nemovitosti
Pan Pavel uvažuje o koupi bytu v rodinném domě - novostavbě. Cena bytu je 6 milionů korun s DPH a daň z nabytí nemovitosti by tedy činila 240 tisíc Kč. Pan Pavel nicméně sleduje politické dění a ví, že od příštího roku budou byty v rodinných domech od této daně osvobozeny.
Převod z družstevního do osobního vlastnictví a daň z nabytí nemovitosti
Bytové družstvo převádělo byty na své členy. Panu Jaroslavovi tak byl převeden byt z družstevního do osobního vlastnictví. Pan Jaroslav nemusí platit daň z nabytí nemovitosti, protože je tento převod osvobozen od této daně.
Darování bytu a daň z nabytí nemovitosti
Paní Marcele darovala přítelkyně byt v hodnotě 20 milionů korun. Paní Marcela nemusí odvádět daň z nabytí nemovitosti, protože nabytí nemovitostí formou daru je osvobozeno od daně z nabytí nemovitosti.
Dědictví domu a daň z nabytí nemovitosti
Panu Ctiradovi zemřel dědeček, který mu odkázal dům v hodnotě 4 milionů korun. Pan Ctirad nemusí platit daň z nabytí nemovitosti, protože nabytí nemovitosti dědictvím je osvobozeno od daně z nabytí nemovitosti.
Jaké dokumenty dodat k daňovému přiznání?
K daňovému přiznání musíte přiložit tyto prosté kopie listin:
- Dokument potvrzující nabytí vlastnického práva (kupní smlouva, darovací smlouva, dědická smlouva, závěť atp.)
- Vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí.
Jestliže nevíte, jaká je cena nemovitosti, tak budete potřebovat ještě:
- Znalecký posudek*
- Doklad o zaplacení odměny a nákladů znalci**.
*Znalecký posudek již není třeba vyhotovovat na objekty, které slouží k rekreaci, nikoliv k bydlení (zahrádky, chalupy).
**Platí v případě, kdy uplatňujete uznatelný výdaj. Velkou výhodou navíc je, že od roku 2017 si lze peníze za znalecký posudek odečíst z daní.
Nezapomeňte na daňové přiznání u daně z nemovitostí
Daní z nabytí nemovitosti ovšem vaše daňová povinnost zdaleka nekončí. Při změně vlastníka nemovitosti musí nový vlastník následující rok podat daňové přiznání k dani z nemovitosti.
Termín odevzdání daňového přiznání k dani z nemovitosti je 31. leden následujícího roku. V následujících letech daňové přiznání k dani z nemovitosti již podávat nemusíte. Stačí, když zaplatíte daň z nemovitosti, a to vždy do 31. května.