Anschober zaslal dopis Evropské komisi v reakci na vyjádření českého premiéra Andreje Babiše z minulého týdne. Předseda vlády tehdy řekl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Zdůraznil, že je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.
Agentura APA upozornila, že pozdvižení v Rakousku vyvolalo i vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, podle kterého Česku nebude stačit pouze plánovaná stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany a během pěti let musí zahájit i diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně.
\"Z prohlášení předsedy vlády a ministra průmyslu vyplývá, že Česko vědomě počítá s porušením práva EU - jak při stavbě (nových reaktorů), tak při prodlužování životnosti,\" uvedl Anschober. Evropská komise podle něj musí neprodleně zahájit kontrolu plánů Prahy v oblasti jaderných elektráren. \"Budeme kontrolovat každý jednotlivý krok Česka v jaderné politice, a to z politického i právního hlediska, a budeme tlačit na dodržování všech pravidel EU,\" sdělil hornorakouský radní pro životní prostředí. Cílem je podle něj tyto projekty zablokovat.
Nejprve by měla podle Anschobera Evropská komise prověřit projekty výstavby a prodloužení životnosti českých jaderných elektráren, a to kvůli možnému porušení unijního práva v oblasti hospodářské soutěže. Hornorakouský politik za stranu Zelených požaduje také to, aby se v případě žádosti Česka o prodloužení životnosti jaderných bloků závazně zkoumaly přeshraniční dopady na životní prostředí a aby byla stanovena hranice pro dobu provozu jaderných elektráren.