Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) předpokládal, že schodek rozpočtu za fiskální rok 2019, který skončil v září, se prohloubí na 960 miliard USD. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se schodek zvýšil na 4,6 procenta z 3,8 procenta o rok dříve.
Celkové příjmy se za rok zvýšily o čtyři procenta. Výdaje vzrostly o 8,2 procenta.
Rozpočtový schodek se dostal na vrchol v roce 2009, kdy vláda prezidenta Baracka Obamy a Kongres přijaly mimořádná opatření na podporu bankovního systému v době globální finanční krize a poskytly pomoc ekonomice v recesi. Tehdy schodek činil 1,4 bilionu USD. Do konce Obamovy vlády v roce 2016 se ale snížil na 585 miliard USD, republikáni v Kongresu ale demokrata Obamu kritizovali, že deficit nesnížil více, uvedla agentura Reuters.
Od té doby je deficit opět na vzestupu, částečně kvůli republikány prosazené změně daňového systému, která v krátké době prudce snížila příjmy z daní z příjmu právnických osob. Na druhé straně výrazně stouply vojenské výdaje.
Příjmy z daně z příjmu právnických osob v uplynulém fiskálním roce vzrostly o pět procent. Příjmy z cel kvůli obchodní válce vzrostly o 70 procent.
Kromě výdajů na obranu stouply také výdaje na programy zdravotní péče a sociálního zabezpečení. Populace v USA stárne a ekonomové varují, že náklady na povinné sociální zabezpečení a program zdravotního pojištění Medicare a federální důchodový program pro starší osoby budou fiskálně neudržitelné.
K prohloubení schodku přispěly také vyšší výdaje na úroky z dluhu. Vláda si v posledních letech více půjčuje.
Vláda prezidenta Donalda Trumpa i CBO čekají, že v tomto fiskálním roce, který začal v říjnu, deficit překoná jeden bilion USD. Podle CBO zůstane nad touto úrovní celé příští desetiletí.