Nové prognóze podle Rusnoka odpovídá nárůst domácích tržních úrokových sazeb v tomto a příštím čtvrtletí následovaný jejich poklesem od poloviny příštího roku. Nicméně bankovní rada dnes vyhodnotila možná rizika ohledně odhadovaného vývoje jako protiinflační, tedy působící proti růstu cen, uvedl Rusnok. Mezi hlavní rizika patří podle guvernéra situace v zahraničí, která se může se zpožděním negativně odrazit ve vývoji české ekonomiky.
V případě inflace ČNB odhad pro čtvrté čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,5 procenta. V srpnu počítala s 2,1 procenta. Pro první čtvrtletí 2021 banka odhad zvýšila na 2,1 procenta z předchozích dvou procent. Pokles inflace bude podle ČNB příští rok brzdit dopad změn nepřímých daní. Sněmovna ve středu schválila navýšení spotřebních daní na alkohol nebo cigarety. Měnověpolitická inflace očištěná od změn nepřímých daní se podle guvernéra bude příští rok nacházet pod úrovní celkové inflací.
Zároveň banka v nové prognóze očekává slabší kurz koruny. Průměrný kurz koruny letos bude podle nové prognózy 25,70 Kč/EUR, příští rok koruna posílí na průměrných 25,40 Kč/EUR. V předchozí prognóze ČNB odhadovala pro letošní rok průměrný kurz 25,50 korun za euro a příští rok 24,90 Kč/EUR. V roce 2021 by měl být průměrný kurz 25,10 koruny za euro.
Rovněž ministerstvo financí ve své nové prognóze, kterou zveřejnilo dnes, zhoršilo odhad růstu ekonomiky v příštím roce, a to na dvě procenta. Letos nadále počítá s růstem o 2,5 procenta. Evropská komise dnes snížila odhad růstu české ekonomiky letos na 2,5 procenta a příští rok na 2,2 procenta. V roce 2021 by české hospodářství mělo růst tempem 2,1 procenta, předpovídá komise.