V Česku je 9403 hromadných ubytovacích zařízení, nejvíce v Jihočeském, Královéhradeckém a Libereckém kraji. Největší část tvoří penziony a tříhvězdičkové hotely. Úřad zveřejnil tato data poprvé.
Cizinců přijelo do Česka v prvních třech čtvrtletích 8,3 milionu, meziročně o 2,6 procenta více, z toho bylo více než 1,6 milionu Němců. \"Ti tvoří kolem 19 procent všech zahraničních návštěvníků, v případě přenocování je podíl ještě větší,\" uvedl Vančura. Za \"skokana roku\" označil Francii, která si připsala přes deset procent meziročního nárůstu v počtu turistů.
Například Rusko je v počtu ubytovaných hostů na šestém místě, avšak v počtu přenocování na druhém. \"Lze z toho vyvodit, že hosté z Ruska zde nocují déle než ostatní zahraniční návštěvníci,\" dodal.
Od začátku roku se zvyšují počty turistů z Číny, USA, Ruska a Francie, ve srovnání s loňskem přijelo o 50.000 více i Poláků. Ubylo naopak meziročně Britů, Italů a Jihokorejců.
Ve 3. čtvrtletí meziročně ubylo i Číňanů. Že by za tím byly spory mezi Prahou a Pekingem si Vančura nemyslí. Číňané v ČR také ze všech národů stráví nejméně nocí. Podle Vančury to je ale tím, že do Evropy přijíždějí zhruba na dva týdny a chtějí navštívit co nejvíce zemí.
Meziročně ve sledovaném období také vzrostla návštěvnost penzionů, které jsou oblíbenější u Čechů, a pětihvězdičkových hotelů, jež navštěvuje naopak více cizinců. V počtu přenocování o čtyři procenta klesl zájem o hotely s méně hvězdičkami, jejich podíl na celkové návštěvnosti ale není podle Vančury významný.