Eustream žalobou zpochybnil postup daňového úřadu při výpočtu zvláštního odvodu firmy za rok 2013. Namítal, že jeho zisk, z něhož se zvláštní odvod počítá, vzrostl nikoliv díky lepšímu hospodaření, ale v souvislosti s dodržením evropské legislativy ohledně oddělení dodavatelských a přepravních činností.
Bratislavský krajský soud žalobě Eustreamu v roce 2015 vyhověl, verdikt o dva roky později ale změnil slovenský nejvyšší soud. Eustream letos uspěl se stížností u slovenského ústavního soudu, který verdikt nejvyššího soudu zrušil, protože jím byla porušena práva firmy. Podle ústavního soudu totiž nejvyšší soud rozhodl také na základě vyjádření finanční správy, které mu bylo posláno až po stanovené lhůtě a ke kterému se už Eustream tedy nemohl vyjádřit.
V obnoveném řízení následně nejvyšší soud ještě v létě změnil své předchozí rozhodnutí a potvrdil zmíněný verdikt krajského soudu, který dal před čtyřmi lety za pravdu Eustreamu. Soud upozornil kromě jiného na ustanovení příslušné unijní směrnice, podle kterého by ve stanovených případech nemělo docházet k zdanění i při rozdělování či při převodech majetku. Eustream, který zajišťuje kromě jiného tranzit ruského plynu přes Slovensko dál do západní Evropy, nejnovější soudní rozhodnutí zatím nekomentoval.
Podle portálu postoj.sk orgány slovenské finanční správy ještě budou muset verdikt soudu promítnout do praxe, přičemž soudním rozhodnutím jsou vázány. Eustream mezitím zmíněný odvod zaplatil státu, který by mu ho tak měl vrátit.
Zvláštní odvod ve výši 4,356 procenta ze zisku z vybraných činností uvalila v roce 2012 na firmy z regulovaných sektorů ekonomiky včetně energetiky tehdejší jednobarevná vláda premiéra Roberta Fica. Před třemi lety pak Ficův další, koaliční kabinet prosadil prodloužení platnosti zvláštního odvodu a přechodné zdvojnásobení jeho sazby na 8,712 procenta ročně, která se ale postupně snižuje.