V minulém díle jsme se podívali na to, jak se uznávají příjmy ze zaměstnání či podnikání u žádosti o hypotéku. V dnešním článku se podíváme na to, jaké další příjmy vám banka pravděpodobně uzná a které vám nejspíše nebudou uznány:
- Rodičovský příspěvek a invalidní důchod versus hypotéka
- Příjmy z pronájmu a z kapitálu
- DPP a DPČ versus hypotéka
- Které příjmy ze sociálního systému vám neuznají?
- Spoluručitel se zaručí, kdy je to možné?
Uzná vám banka příjmy z rodičovského příspěvku a z mateřské?
Zdroj: Shutterstock
Rodičovský příspěvek, mateřská, invalidní důchod a hypotéka
Banka vám uzná příjmy, které vám plynou z rodičovského příspěvku, invalidního důchodu či z doživotní renty.
Sjednání hypotéky při pobírání peněžité pomoci v mateřství (mateřské) je trošku složitější, protože každá banka uznává z příjmu z rozdílnou část peněžité pomoci v mateřské.
Každá banka veskrze přistupuje k sociálním dávkám individuálně, takže jestliže pobíráte nějaké sociální dávky, tak oslovte jistě více bank.
Mějte nachystané rovněž potvrzení o vašem příjmu z různých sociálních dávek (od ČSSZ nebo například výměru rodičovského příspěvku od Úřadu práce ČR).
Příjmy z pronájmu při žádosti o hypotéku
Příjmy z pronájmu movitých věcí i nemovitostí se často počítají do vašich příjmů, ovšem mělo by se jednat o pravidelný příjem.
I zde ovšem platí, že každá banka k těmto příjmům přistupuje odlišně. I příjmy z pronájmu se započítávají pouze poměrnou částkou.
Kvíz: otestujte si, jaké jsou vaše šance na získání hypotéky
Příjmy z kapitálu a žádost o hypotéku
Příjmy z investičních fondů, dividend a další příjmy z kapitálu se většinou do příjmů u žádosti o hypotéku započítávají, ale posouzení je vždy individuální.
Jak je to s dohodami (DPP a DPČ) a žádostí o hypotéku?
Příjmy z dohody o provedení práce (DPP) či dohody o pracovní činnosti (DPČ) u bank poskytujících hypotéku příliš nezabodujete. O jejich uznání záleží na řadě faktorů, ale v současné době tyto příjmy uznává menší část bank.
Banky vám většinou neuznají dohody, ze kterých neodvádíte sociální a zdravotní pojištění. Naopak u dohod ze kterých odvádíte sociální a zdravotní pojištění budou shovívavější (ale není to pravidlem).
Důležité je u obou dohod doložit také to, že jsou dlouhodobé. Například, že chodíte na základě DPP uklízet, programovat či zpívat k jednomu zaměstnavateli již poslední dva roky.
Váš zaměstnavatel s vámi rovněž může podepsat dohodu o provedení práce déle dopředu, což bude pro banky také berná mince, protože tím ukážete, že je na vás spoleh a budete bonitní i v budoucích letech.
Jestliže pracujete na dohodu nárazově a za pár stovek měsíčně, tak vám takové příjmy nebudou u žádosti o hypotéku příliš platné.
Které příjmy ze sociálních dávek vám neuznají?
Do neuznatelných příjmů patří také některé sociální dávky, jako je například částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, přídavky na děti.
Výživné na dítě se uznává pouze někdy
Výživné je také příjem a banky ho mohou uznat. Nicméně i zde jsou další podmínky, většinou se nesmí jednat o váš jediný příjem. Výše výživného se uznává ve výši stanovené soudem a banky uznávají výživné jen do určité výše.
Doklad o placení výživného doložíte výpisem z účtu, proto se se svým bývalým partnerem domluvte na této platbě.
Ostatní příjmy a žádost o hypotéku
Dalšími uznatelnými příjmy jsou například odměny pěstounů nebo honoráře.
Ovšem opět se tyto příjmy musí doložit výpisem z účtu, banky chtějí doložit, že vám tyto příjmy chodí pravidelně a dlouhodobě (většinou za předchozích 12 měsíců).
Jako příjmy banky uznávají i cestovní náhrady, ale opět pouze jejich část.
Žádat s partnerem či na vlastní pěst?
S jedním příjmem dosáhnout na hypotéku je velmi složité. Proto partneři většinou žádají o hypotéku společně. V manželství jsou u hypotečního úvěru automaticky manželé bráni jako spoluručitelé. Pokud to manželé nechtějí, tak musí uzavřít smlouvu o zúžení společného jmění manželů.
Bohužel, někdy při žádosti o hypotéku nestačí ani společný příjem partnerů a banky žádají dalšího ručitele. Jedná se většinou o některého z rodičů žadatelů o hypotéku.
Se spoluručitelem dosáhnete na hypotéku snadněji a podmínky mohou být rovněž výhodnější. Nicméně odvrácenou stranou je to, že ručení může skončit katastrofou. Nikdy nevíte, co se stane, protože co se týče lásky a peněz, tak se trable u těchto proměnných spíše násobí.
Jestliže máte ochotného tatínka či maminku, jež vám chtějí spoluručit, tak většinou nemůže mít na sebe napsanou již jinou hypotéku. A jestli by chtěl/a v budoucnu žádat o vlastní hypoteční úvěr, tak se budou započítávat vaše splátky jako jeho výdaje při posuzování žádosti o hypotéku.
Při sjednávání hypotéky se neomezte na navštívení jedné banky, či jednoho hypotečního specialisty. Projděte si více nabídek, protože tím můžete ušetřit poměrně slušnou porci vašich financí.