Lidé, kteří v roce 2019 nabyli nemovitý majetek, musí podat přiznání k dani z nemovitých věcí do 31. ledna 2020. Do konce května pak musí v zákonné lhůtě zaplatit daň z nemovitých věcí za rok 2020.
- Kdo musí podat daňové přiznání k dani z nemovitostí v roce 2020?
- Co je předmětem daně u daně z nemovitostí?
- Jak často se podává daňové přiznání za daň z nemovitostí?
- Vyšší daň z nemovitostí v roce 2020
- Kde podat daňové přiznání k dani z nemovitostí?
- Daň z nemovitostí musíte uhradit do 31. května
Kdo musí podat daňové přiznání k dani z nemovitých věci?
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí mají povinnost podat lidé, kteří v roce 2019 nabyli do vlastnictví nemovitost (koupí, darováním či v rámci dědictví), či na svých nemovitostech prováděli větší rekonstrukce, přístavby, přestavby či měnili výměru či charakter nemovitosti.
Daňové přiznání za rok 2020 musí podat ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1. lednu 2020.
Pokud jste koupili či dostali více nemovitostí, tak ty všechny uvedete do jednoho daňového přiznání (pokud se nachází v jednom kraji).
Jestliže se tyto nemovitosti nachází v odlišných krajích, musíte podat více daňových přiznání, a to v každém kraji zvlášť (nemovitosti ležící v 5 krajích = daňová přiznání v 5 krajích).
Kalkulačka: Kolik budete platit na dani z nemovitostí?
Jestliže jste kupovali nemovitost na přelomu roku, jste vlastníci nemovitosti a 1. ledna 2020 nebyla změna vlastnictví dosud zapsána v katastru nemovitostí (byl podán pouze návrh na změnu), daňové přiznání k dani z nemovitých věci nemusíte odevzdávat do konce ledna, ale lhůtou je konec třetího měsíce následujícího po zapsání, tedy 30. duben 2020.
Kterých nemovitostí se daň z nemovitostí týká?
Daň z nemovitých věcí se skládá ze dvou složek:
- Daň z pozemků
- Daň ze staveb a jednotek
Předmětem daně z nemovitých věcí jsou pozemky na území České republiky evidované v katastru nemovitostí, zdanitelné stavby (budovy a inženýrské stavby, které jsou vyjmenovány v příloze Zákona o dani z nemovitých věcí). Peníze vybrané z daně z nemovitých věcí zůstávají v kasách měst a obcí. Obec a města výši daně z nemovitých věcí ovlivňují prostřednictvím místních koeficientů.
Návod: Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitostí
Daňové přiznání k dani z nemovitostí - jednou a dost
Daňové přiznání k dani z nemovitosti za nově nabytou nemovitost podáváte pouze jednou, a to v následujícím roce od jejího nabytí.
Další roky platíte daň, ale daňové přiznání již podávat nemusíte.
Nicméně jestliže rekonstruujete či jinak měníte charakter nemovitosti způsobem, jenž má vliv na výpočet daně z nemovitých věcí, musíte podat daňové přiznání, kde budou tyto změny zaznamenány.
Daň z nemovitostí a její zvyšování v roce 2020
Některá česká města a obce oznámily, že budou zvyšovat místní koeficienty, které zvýši daň z nemovitých věci. V některých městských částech Prahy či Plzně se tedy můžete dočkat zvýšení daně z nemovitých věcí.
Tip: Vyhledejte si váš místní koeficient snadno a rychle
Dotknou se vyšší daně i moravských sklepů? Nejspíše ne, tedy zatím.
Jak a kde daňové přiznání podat?
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává na finanční úřad a můžete jej podat 3 způsoby:
- Osobně na příslušném územním pracovišti,
- poštou,
- elektronicky, pokud máte datovou schránku. Pokud máte datovou schránku, je podání daňového přiznání touto cestou povinné.
Daňové přiznání odevzdáváte na finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti (kraji) nemovitost leží. Pozor tedy, záleží na poloze nemovitosti a ne na vašem trvalém bydlišti.
Tip: Stáhněte si formulář daňového přiznání
Do kdy musíte daň z nemovitých věcí zaplatit?
Daň z nemovitých věcí musí být uhrazena do 31. května 2020.
Pokud daň přesáhne hodnotu 5 000 Kč, tak ji můžete platit ve dvou splátkách. První splátku musíte uhradit do konce května a druhou do konce listopadu. Samozřejmě můžete daň vyšší 5 000 Kč uhradit najednou už v květnu.
Více spoluvlastníků a daňové přiznání k dani z nemovitosti
Jestliže nemovitost, kterou jste nabyli, má více vlastníků, nemusíte podávat x-daňových přiznání. Pokud se domluvíte s ostatními spoluvlastníky, můžete podat jedno daňové přiznání skrze zmocněnce (společného zástupce). Ten může podat daňové přiznání a také zaplatit daň.
Zmocněnec může být zvolen i za část spoluvlastníků.
Poplatek za vklad do katastru se od roku 2020 zvyšuje
Pokud se v roce 2020 chystáte na katastr nemovitostí, tak si připlatíte. Například poplatek za vklad do katastru nemovitosti se zvýšil z 1 000 Kč na 2 000 Kč.