O příjmech z kapitálového majetku pojednává zákon České národní rady o daních z příjmu č. 586/1992 Sb., přesněji pak § 8. Kapitálový majetek je nejčastěji příjmem z investic, ale i z úroků ze spoření a dále také dávek a plnění z pojištění.
- Co se řadí mezi příjmy z kapitálového majetku?
- Zdanění kapitálového majetku
- Příjmy z kapitálového majetku v daňovém přiznání
- Odvádí se z kapitálových příjmů solidární daň?
Co se řadí mezi příjmy z kapitálového majetku?
Mezi příjmy z kapitálového majetku patří:
- Dávky penzijního připojištění, pojištění a doplňkového penzijního spoření se státním příspěvkem,
- Plnění ze soukromého životního pojištění, popř. jiný příjem z pojištění, který nezakládá zánik pojistné smlouvy,
- Výnosy z jednorázového vkladu a vkladu jemu na roveň postaveného,
- Podíly na zisku obchodní korporace, jeli v něm podíl představován cenným papírem,
- Úroky z držby cenných papírů,
- Příjmy z vyrovnání společníkovi, který není účastníkem smlouvy,
- Podíly na zisku tichého společníka z účasti na podnikání,
- Úroky, výhry a další výnosy z vkladních knížek,
- Úroky z peněžitých prostředků na účtu, který splnil podmínku, že není určen k podnikání,
- Úroky a výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček,
- Úroky z prodlení a poplatky s tím spojené,
- Úroky a jiné výnosy z držby směnek,
- Plnění ze zisku svěřeneckého fondu nebo rodinné fundace,
- A další.
Zmíněné body jsou příjmy z kapitálového majetku, pokud se nejedná o příjmy ze závislé činnosti, kdy plnění probíhá na základě příjmů z pracovněprávního, služebního anebo členského vztahu. A dále také tehdy, pokud jde o příjem za práci člena družstva, společníka s.r.o., komanditisty komanditní společnosti, anebo o odměny likvidátora nebo člena orgánu právnické osoby.
O kapitálový majetek také nepůjde, pokud jsou uvedené příjmy příjmem podílu společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti na zisku.
Čtěte také: Zrušení životního pojištění a daně
Zdroj: Shutterstock
Zdanění kapitálového majetku
Určité druhy kapitálového majetku se zdaňují již u samotného plátce, který je v tomto případě např. banka nebo pojišťovna, a to zvláštní sazbou daně ve výši 15 %. Poplatník má poté „čistý“ výnos, který již nezdaňuje. Patří sem úroky z držby cenných papírů, dávky doplňkového penzijní spoření, plnění ze soukromého životního pojištění, podíly na zisku z obchodní korporace a další. Přesný výčet příjmů z kapitálového majetku, který již poplatník sám nedání, najdete na portále finanční správy.
Příjmy z kapitálového majetku v daňovém přiznání
Pokud příjmy z kapitálového majetku nejsou u plátce zdaňovány zvláštní sazbou daně, poplatník je musí uvést v daňovém přiznání a zahrnout do dílčího základu daně. Uvedené příjmy se v tiskopise DP zanášejí do 2. oddílu na řádek 38.
Jedná se o tyto kapitálové příjmy:
- Úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů a zápůjček,
- Úroky z prodlení,
- Úrokové a jiné výnosy z držby směnek,
- Výnos z jednorázového vkladu.
Podmínky, díky kterým může být kapitálový majetek osvobozen od daně z příjmu, a tudíž jej ani nebudete muset uvést v daňovém přiznání, upřesňuje § 4 zákona o daních z příjmu.
Odvádí se z kapitálových příjmů solidární daň?
Za rok 2020 se bude solidární daň odvádět z ročního příjmu nad 1 672 080 Kč anebo z hrubé měsíční mzdy nad 139 340 Kč, a to ve výši 7 %. Ročním limitem je zde čtyřicetiosminásobek průměrné mzdy.
Solidární daň hradí pouze ti poplatníci, kteří takového příjmu dosáhli samostatně výdělečnou činnosti (podnikáním) anebo závislou činnosti (zaměstnáním). Z pasivních příjmů, mezi které patří kapitálový majetek, se solidární daň neodvádí.
Pro příjmy za rok 2021 však budou platit jiné podmínky. Od 1. ledna 2021 došlo ke zrušení solidárního zdanění a osoby s měsíčním příjmem nad 141 700 Kč nebo ročním ziskem nad 1 701 100 Kč (příjem ponížený o výdaje) budou muset ještě navíc odvést 23% daň, která má solidární přirážku nahradit. Do dílčího základu daně pro uplatnění zvýšené sazby daně z příjmu se však již kapitálový majetek započítávat bude.
Zdroj: zákon, finanční správa
Čtěte také: